vas999

Myslíte, že horká léta posledních let jsou důsledkem zvýšené sluneční aktivity?

Tak nějak jsem si všiml, že už teď na přímém sluníčku jsou ostré paprsky velice bodavé a je horko. Ve stínu je naopak příjemný chládek. V létě je to je to natolik výrazné, že je horko i ve stínu. Proto mám pocit, že za to může slunce. Nějak mám pocit, že jsem někde slyšel, že slunce je teď ve zvýšené aktivitě. Myslíte, že to má souvislost?

Odpovědi
Kepler

Je to docela možné, ale hodnocení podle subjektivních dojmů není relevantní. Dokonce ani fyzikální měření sluneční aktivity není úplně exaktní a starší údaje nejsou k dispozici. Změny klimatu na Zemi se vyznačují značným zpožděním vzhledem k aktivitě Slunce, protože se jedná o dlouhodobý ohřev obrovských mas vzduchu i oceánů. Leccos napoví tenhle graf: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slune%C4%8Dn%C3­%AD_aktivita#/me­dia/File:Solar-cycle-data.png

anonym

spíše ne, dost o tom vypovídá tentograf zaznamenané sluneční aktivity a průměrných teplot na zemi ze kterého je patrné že tam přímá souvislost zřejmě nebude. https://images2­.imgbox.com/96/07/UR­GHaFE8_o.png . Ke slunci se nicméně přibližuje podruhé sonda Parker Solar Probe ta by měla během své mise provést ještě mnohem přesnější měření a předpovědi aktivity sluneční korony. Tak či onak pouhým zkoumáním příčin efekt globálního oteplování nezmizí, v podstatě je úplně jedno zda jej způsobuje člověk nebo cokoliv jiného pokud tu budeme chtít přežít budeme proti němu muset zakročit.