Tabea

Myslíte, že dojde brzy k rozpadu evropských monarchií, nebo má stále stejný (podobný) kredit jako republika?

Belgie, Spojené Království, Španělsko nebo Norsko…

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ledaže by je nastupující marxisti vyvlastnili, jako to komunisti udělali se šlechtou. Jen poznámka: Když přiletí Američan do Londýna, první, co chce vidět, je Buckinghamský palác, kde sídlí královna a její rodina. Je to i obrovská turistická atrakce, nehledě na peníze, které tato turistika přináší.

Další odpovědi
JežíšKristus

Nedojde, není důvod. Hlavně během pandemie, která bude trvat ještě x let, na ústavní zřízení nikdo sahat nebude.

Kepler

Myslím, že ne. Ve skutečnosti v těch monarchiích vládne parlament a monarcha je jen formální hlavou státu, který je zachováván z důvodu národní tradice a často je taky oblíben mezi lidem.

Dochy

Dobrý monarcha dokáže svou zem sjednocovat. Všichni vědí že zkrátka je v čele státu a dokud neumře či sám nepředá korunu, tak dál bude. On se nemusí bát o své koryto. Od mala byl vychováván v nějaké tradici jak sloužit své zemi. Občané ho znají od plenek a vědí co od něj mohou čekat. Není to jako u nás kdy každé 4 roky (ne-li častěji) zvolíme nějakou novou rychlokvašku jejíž první počin je, že zruší většinu z toho co nařídil její předchůdce.

Takže já věřím tomu že moderní monarchie tu mají své místo.

NoFear

To si fakt nemyslím. Spíš předpokládám, že do pár let dojde k reformě některých republik na monarchie (v Evropě i jinde).
Současné monarchie jsou nejbohatší (to i na HDP, nízká kriminalita, popolarita vlád, ale hlavně i hlav států) a „nejšťastnější“ (nejspokojenější) státy světa.
Rozhodně nejstabilnějších.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Ametyst: Co to plácáš za nesmysly? Kdo ti to napovídal? Šlechtické tituly byly u nás zrušeny zákonem10. prosince 1918 zákon č. 61/1918. V platnost tento zákon vstoupil dne 18,12,1917. Byl to jeden z prvních zákonů republiky. Zřejmě máš problémy s historií tak ještě doplním. Prezidentem byl T.G.Masaryk. Tak nepřekrucuj prosím fakta. Majetky šlechticů byly potom zestátněny Benešovými dekrety. Ani jednoho z těchto prezidentů nelze označit za komunistu.

Ametyst

Drap: Proč seš tak vzteklej ??? Tady nesoutěžíme v historii. Říká ti něco Lex Schwarzenberg z roku 1947?

Drap

Jsem naprosto klidný. Jen nemám rád, když někdo převrací fakta a píše bláboly, které zaslechl někde v hospodě. Lex Schwancenberg znám, ale to e jiná kauza, ale i tak ani v roce 1947 u toho nebyli komunisté. Bylo to rozhodnutí někoho jiného.

Pepa25

Tentokrát stojím plně za Ametyst a nechápu, proč Drap obhahuje komunisty. První republika zrušila šlechtické tituly, provedla pozemkovou reformu, ale vyvlastnili je opravdu až komanči … Proto se také na ně vztahovali restituce, samozřejmě v případech, kdy nebyl majetek zabaven Němcům a zrádcům už na základě Benešových dekretů.

JežíšKristus

Řadu šlechtických rodů mají “na svědomí” skutečně Benešovy dekrety, a nikoliv komunisté. Rody se soudí dodnes, je to poměrně aktuální téma. Čímž neříkám, že komunisté se do toho odjímání majetku taky nehrnuli s vervou..

NoFear

Faktem je, že to vše začalo už r. 1918, stupňovalo Benešem a vyvrcholilo u komunistů ;)