zjentek

Myslíte, že by se obezita měla podobně hájit a omlouvat?

Asi ano, protože obézní má dosud stejná práva a povinnosti jako i hubený, když opomeneme pravidla aerolinií a ostatní, kde je již pro obézní nastaven zvláštní režim kvůli jejich otylosti z důvodu bezpečnosti ostatních, ale.. Položil jsem kontroverzní otázku. Tak do mě! https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/cla­nek/na-diskoteku-ve-vidni-nepustili-dve-divky-jste-tluste-kazite-nam-image-40366761#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=WZHh91RZ3eE-202107210959&­dop_id=40366761&sou­rce=hp&seq_no=4&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Odpovědi
Daidal

Určitě ne. Na vzhledu nezáleží a ostatním do toho nic není (můžou je třeba někteří ostatní vnímat negativně – ale to je zase jejich věc, subjektivní).
Někteří za to přímo nemůžou (nemoc). Ostatní jo, ale i tak je to v tomto ohledu jedno, protože jejich věc…
Nějaká taková omezení (pro ty osoby) se týkají třeba jen tam, kde jsou váhová nebo rozměrová omezení. Nosnost a podobně a tam je to nutné (technická záležitost, věc bezpečnosti, funkce atd). Jednoduše nepůjdou někam, do něčeho, co má menší míry než jejich proporce nebo co má menší nosnost, než jaká je jejich váha…Ale jinak ty lidi omezovat nejde (právně, z hlediska svobody). A přesně to, by to znamenalo.
Jasně, že není logické, aby ti obéznější dělali to, co není pro ně. Třeba typicky práce modelky (pokud to není nějaké speciální odvětví, které se na tělnatější zaměřuje). Logicky nemá smysl ani zkoušet, zda by ji nepřijali (ale zkusit může, ale zcela jistě nepochodí). To jsou taková nepsaná pravidla, která se na to vztahují a to z důvodu, že je to jistý handicap. Takoví lidé proto mají určitá znevýhodnění v určitých věcech. Omezuje je to (hlavně i tělesně, výkonně, často i zdravotně a jinak).

Ale jinak můžou kamkoli, dělat cokoli v souladu se zákony. Jsou svéprávní, mají stejná práva i svobodu jako každý člověk.
Teď je to i otázka podnikání, protože majitel si může určovat pravidla. ALE ty se musí řídit zákony a pokud chce podnikat v něčem speciálním, exkluzivním pro určité skupiny lidí (pro VIP a podobně), tak to tak musí mít registrované. Pokud jde o obyčejnou diskotéku, můžou vypustit kohokoli zletilého – výjimky by mohly být z důvodu nějakých pochybných osob (bezpečnost atd). Tlusté nesmí nijak omezovat ani diskriminovat – ani na to hledět. V odkazu se nejedná o žádnou „diskotéku pro hubené“ nebo exkluzivní hosty.

Je to jejich věc, těch při těle. Ale osobně mám takový názor, že je to jejich volba a slabost. Nadváha ve velké míře je skutečně nemoc (a to nejen kvůli hmotnosti, ale tuky a další věci v takové míře nejsou zdravé, zasahuje to celý organismus). Většina obézních je obézní kvůli zlozvykům, špatné životosprávě. Lenost, špatná strava, stres, nedostatek pohybu (a slabá vůle k odhodlání se k tomu pohybu/cvičení)… Ale to už s otázkou přímo nesouvisí. Tímto chci jen říct, že v žádném případě obezitu nepodporuji a neschvaluji. Jsem vyloženě proti obezitě (která se ve světě neustále rozrůstá). Není zdravá (a na estetiku poukazovat nemusím, i když tohle je stejně vedlejší) Ale je nesmyslné nějak takto lidi dělit (a hodnotit, soudit) a omezovat. V něčem jim bránit, na co mají stejná práva nebo nároky jako každý.

Dochy

Hájit obezitu? Ne. Ale nevpustit holky kvůli tomu že maj pár kilo navíc do hospody? To je blbost.

anonym

Segregační, rasové, ideologické, … myšlení je základní přirozeností člověka. Nikdo nebude přijat do všech skupiny a nikdo nezařídí celosvětový pořádek. Jsou země, kde se ženy za ošklivost trestají, jsou země, kde se provádí ženská obřízka, … Jestli vás překvapuje selektivnost, krutost a zrůdnost člověka, pak hodně dlouho nosíte růžové brýle.

elkon

Nechápu, proč by se měla obezita hájit. Každý takový „medvěd“, si tím kope rychle hrob. Protože to sebou nese mnoho zdravotních problémů.

Pepa25

Na otázce není nic kontroverzního: není důvod obezitu hájit a omlouvat. Naopak je ale důvod obézní lidi nešikonovat a nepomlouvat, pokud pro to není důvod (např. pokud se dotyčný nevejde na sedadlo, tak si musí připlatit dvě apod.). Zde nebyl důvod pro šikonování – kromě toho, že u vchodu stál hlupák …

Ametyst

Já nevím. V Japonsku by ani nesehnaly práci, protože zaměstnavatel usoudí, že když jsou nedisciplinované v jídle, jak asi budou disciplinované v práci? V Japonsku má na takové rozhodnutí právo.

Justin1

Obézní lidé by neměli být diskriminováni, měl by jim být omezován přístup jenom tam, kde by svými rozměry nebo hmotností překročili bezpečnostní limity. Neměli by za svou obezitu být trestáni. Někteří ani za svou obezitu nemohou, jak už se před časem někde psalo v souvislosti s těmi manévry, kdy hasiči pomocí jeřábu evakuovali oknem bariatrického pacienta.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Ale zase na druhou stranu tady obezitu nehájím, na rozdíl od institucí: " Jsem zcela zdráv a moje imunita mne chrání před covidem = zcela nezodpovědný a nesvéprávný jedinec, kterého je třeba potrestat
Prodělal jsem covid, moje hladina protilátek je vysoká a nevidím tedy důvod nechat se očkovat = nezodpovědný jedinec, kterého je třeba nutit do očkování
Prodělal jsem covid, moje hladina protilátek je vysoká, ale abych měl pokoj, nechám se i naočkovat = řádný občan hodný následování
Jsem obézní lenoch prolezlý civilizačními chorobami, prodělal jsem covid, skončil v nemocnici, moje léčba stála statisíce a samozřejmě se nechám naočkovat = vzorný občan hodný soucitu a pochvaly." M.Macek