Terryle

Myslíte, že by lidé kvůli „suvenýru“ zničili pomník?

Usilujeme s pár dalšíma lidma o vybudování pomníku na místě letecké katastrofy v Praze na Suchdole. Ví se, že lidé z okolí dodnes mají doma schované malé kousky trosek (přístroje, plechy atd). Chtěli jsme nějaký malý kousek „zapracovat“ do pomníku – vsadit do kamene nebo do okénka, jako jsou v nich na hrobech urny. Ale teď začínáme váhat – máme strach, aby to neprovokovalo nenechavce k vandalismu. Myslíte, že by někdo byl taková svině, že by kvůli zvláštnímu suvenýru mohl pomník poničit nebo třeba i ukrást?

PS: Kdyby vás náhodou věc zaujala a chtěli jste třeba podepsat petici za vystavění pomníčku, máme webové stránky – http://pomnik-pro-suchdol.webnode.cz/ . Děkujem za případný zájem!
Doplňuji:
Jo, máte pravdu, že dneska se může stát terčem vandalů všecko, to je samozřejmý. Postavit ho ale chceme určitě (pokud se nám to podaří dotáhnout do konce), jen ze strachu o zničení to určitě nevzdáme. Jen nám jde o podobu, jestli „provokovat“ nezvyklou součástí.

Myslela jsem to spíš takhle – pokud do pomníčku takovouhle nezvyklou věc zapracujeme, myslíte, že si ho někdo snáz vyhlídne a poničí, než kdyby to byl obyčejný kámen s vyrytou deskou?

Další reakce kdyžtak v diskusi, jako obvykle. Dík za názory!

Odpovědi
zbynekplzen

Ničí se všechno ,není důvod věřit ,že by pomíček s relikvií byl nedotknutelný

barnajka

Určitě by zničili…a dřív či později zničí. Vemte si Lidice, Osvětim… Vandalům není svatý nic.
Ale já být na vašem místě, nenechám se vandaly odradit a pomník postavím. Je to projev lidskosti, a tu je v dnešní době potřeba podporovat :) Doufejme, že co se vandalů týče, bude platit ono známé: Boží mlýny melou…

Ella

bohužel musím říct – určitě – lidi jsou svi*ně… s tím ti slušní nic dělat nemůžou =(
Jinak je od vás šlechetné, že chcete vytvořit památník, držím palce.

tom004

Pomník postavte. S lidskou blbostí nejde nic udělat.

venkovan

Pomníček postavte – je to dobrá myšlenka. Mrkněte se na web Prahy – granty dotace, jestli by se tam nenašel i nějaký program na podporu takové aktivity a nebo Suchdol. I když předpokládám, že jste to už zkoušeli.
Ten kousek dejte do dobré schránky, třeba z nerezu, zkuste dát nerozbitné sklo a nebo alespoň ho podlepit bezpečnostní fólií a vše zašroubujte šrouby které budou mít málo používané hlavy.
Já bych se zas tak vandalismu – respektive krádeže nebál. Ale že ho někdo postříká lze přepokládat. Takže vyrobit blbovzdorný pomníček, hned ho napustit prostředky proti lakům.
A protože jsem se už podíval na web, tak mám pocit, že podporu u veřejnosti i úřadů dostanete. Jen prosba – raději skromný pomníček, tedy něco co dokážete dotáhnout do konce, než toužit po honosném památníků, kde vás potom organizace akce zničí a politici a správní úřady otráví

barnajka

Jestli máte víc projektů (návrhů) pomníku, ty trosky bych tam radši asi nedávala…Bylo by to sice autentičtější, ale přesně jak říkáte – nač zbytečně provokovat. Nevím, kde přesně má pomník stát, neznám to místo a jeho okolí. Rozdíl je, pokud chcete stavět na odlehlejším místě, kde projde několik lidí denně…a zase něco jiného by byl Václavák, kde je i o půlnoci živo; navíc je hlídaný kamerami. Předpokládám, že na Václaváku by si i kdejaký vandal „nižšího stupně“ ničení pětkrát rozmyslel, když mu tam hrozí zabásnutí do pěti minut.

Tak jako tak – pomník bude pro vandaly lákadlo v každém případě, s „relikviemi“ nebo bez. Možná že „bez“ přece jen o něco menším… :)