Kepler

Myslíte, že brzy praskne bublina s cenou nemovitostí?

Ceny bytů a domů dosahují neskutečných výšin, nepřipadá mi to normální.

Nejlepší odpověď
ten který je

Zatím tomu nic nenasvědčuje.Zájem o nově postavené byty mají převážně spekulanti a občané bývalého Sovětského svazu nebo Číňané.Stačí se podívat jací obyvatelé nových sídlišť v těchto lokalitách žijí.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to nijak zvlášť brzy nebude.

Mr. Marek

Při ochlazení ekonomiky očekávám, že trh zapůsobí a srazí ceny dolů. Vše bude záležet na nabídce a poptávce. Také záleží na výstavbě.

Alesh

Těžko říct, můj názor je, že nějaký výrazný pokles cen se čekat nedá, maximálně bych čekal stagnaci, tj. ceny nějakou dobu ± stejné a k tomu vysoká inflace, čili nominální cena stejná a reálná pokles. A pak ještě záleží na lokalitě, někde se to propadnout třeba i může, ale třeba v takové Praze to určitě neočekávám.
Ale umí si klidně představit, že to poroste dál. Sice je tu určitá krize, ale spousta lidí i na ní dokáže vydělávat a nemají problém kupovat nemovitosti i za této situace a pak to samozřejmě má vliv na cenu. Navíc nemovitostí je stále nedostatek, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Hlada

Peníze jsou v současnosti extrémně levné. Úrok z hypotéky je nižší, než inflace a dosáhnout na ni může každý, kdo dobře hospodaří i s průměrným platem. Výstavba nových bytů nestačí poptávce. Ke snížení cen proto není žádný důvod.

JežíšKristus

Tak v otázce rovnou uvádíte, že se jedná o bublinu a že ceny dosahují neskutečných výšin. Z jakých podkladů vycházíte?
Podle mě žádná bublina není. Ceny nemovitostí nutně budou stoupat dál, za deset let mohou být klidně o 30–50 % dražší.
Stačí se podívat na studie poradenských společností, jako Deloitte, KPMG… nikdo z nich nepředpokládá pokles. Všechny dnes postavené byty v Praze za 20–30 milionů jsou prodány lusknutím prstu, zda je koupí Rus nebo Němec, na tom nezáleží, prostě jsou prodány. Nic nesvědčí tomu, že by poptávka po nemovitostech měla oslabit.

Ani zopakování hypoteční krize v USA z roku 2007 (což dnes není příliš reálné) by na trh nemělo vliv, protože ČR není tolik napojená na světové trhy.

plebs

Když bude omezeno cestování a u velké části je přebytek peněz tak je budou vkládat do nemovitostí. Příbuzný prodával stavební pozemek přišlo osm domorodců každý začal smlouvat o snížení ceny další objevil se rákosník nesmlouval pouze zamluvil na týden, ovšem druhý den přifrčel Ruský mužík s Mercedesem a po krátké debatě navrhl o jednu třetinu více.

zjentek

Já s despektem nahlížím na lidi, kteří celoživotně tiše a poslušně (někdy s tichým, jindy hlasitým souhlasem) schvalují v podstatě CELÝ právní systém tak, jak je nastaven v té jeho KOLOSÁLNOSTI, ovšem definitivní výsledky takovéhoto jejich života jim v mnoha ohledech nakonec „nepřipadnou normální.“ Fakt sranda pozorovat. (; Také mám svou zahrádku, kde co zaseji, to sklidím. Je to „stát ve státě“ ale co tam sklidím, to mně přijde normální. A především zdravé. A uteče to na ní rychle. Velmi rychle.

Přece když darmožrouty nepodpoříme, nejeví o nás zájem. Ale nakonec jim nezbyde, než dělat totéž co my.

aliendrone

Ale no tak Keplere… KUK! Rozhlédni se kolem sebe a opusť na chvíli babuchen, hned budeš vědět která bije! ;)

Mohl bych ti to vysvětlit podrobně, ale unavuje mne téma Covid. Každopádně emisní tiskárny jedou na plné pecky a valí na nás další a další tuny PAPÍRKŮ. Akcie jsou dnes značně rizikové (a ty rozumné prozměnu cenou přirozeně bourají stropy), takže CO s prachama? (pokud jich máš, aby to stálo za zmínku)

Seriózní odhady tvrdí, že jen za loňský rok lidé byli okradeni o 4,5 – 8,5% (záleží jak kde). I při jediném českém milošovi to je 45000–85000Kč a pokud máš miloše v €, tak už to začíná být částka, která fakticky nasere! :(

Poptávka po možnostech jak si uchovat své těžce nabyté prostředky roste a pozemek zůstane pozemkem, ať si natisknou papírků kolik chtějí. tudíž bych byl v odhadech „prasknutí bubliny“ OPATRNÝ. ;) .)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Já jen, že někteří makléři takový vývoj očekávají. Byty a domy jsou předražené a čím dál tím víc lidí dosáhnou jen na malometrážní byty. Prostě mi to přijde jako dlouhodobě neudržitelné.

zjentek

Zkus se makléřů a taky darmožroutů zeptat, zda kalkulují i s prostorem, protože jak jedni tak druzí TOUŽÍ po pořádný haciendě a jak víme, taková zabere MÍSTO! A víme, kolik je na světě lidí a že KAŽDÝ touží po SVÉM ZÁZEMÍ? A, že bez VLASTNÍ NORY se cítí lehce zranitelný, napadnutelný a pak preventivně útočí, prakticky každý? A já jsem dosud myslel, že prostor NENÍ NAFUKOVACÍ.

Takže neudržitelné? Jistě! V CA (USA), zejména pak v SF a LA je dnes ZCELA BĚŽNÉ stanovat/žít na chodnících a v parcích.

Čili uberte si na haciendách a žijte jako já – na 50% skromné přírody 50% skromné stavbičky, nejlépe SVÉPOMOCÍ! (Platí pro všechny nenažrané darmožrouty a pokud nezačnou u sebe, jsou to tady jen řeči a dříve či později se budou vybíjet bohatí mezi sebou. Pro vlastní zázemí.)

JežíšKristus

Udržitelné to není, ale to neznamená, že se něco změní. Prostě to bude tak, že ne každý dosáhne na vlastní bydlení. Propast mezi bohatými a chudými se ještě více zvětší, tak jako v USA či na západě Evropy. ČR je zemí, kde je nezvykle vysoké číslo lidí s vlastním bydlením, na Západě žije větší procento v nájmu.