Kelt

Myslíte, že autor písničky červená, modrá , fiala, měl znalosti z optiky.?

Tuto písničku zná asi každý a tak jsem se podíval, na vlnové délky barev v tom pořadí, jak se o nich zpívá.
https://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php?title=Vi­ditelné_světlo&prin­table=yes
červená (625 až 740 nm) modrá (430 až 500 nm) , fialová (380 až 430 nm)
a je zřejmé, že vlnová délka barev postupně klesá v pořadí, jak je v písni. Náhoda nebo autor byl optik? Děkuji.

Odpovědi
Dochy

Autora zřejmě zajímala Fialka a ne Fyzika. Barvy máme i takové, u nichž jednu vlnovou délku nenajdeš. I modrá může být složena z různých barev.

led

Kvalifikovaný optik by v prípade základných farieb svetla nevynechal zelenú. (RGB=červená zelená modrá). V piesni je
spomínaný rozsah vĺn svetelného spektra, v ktorej sú zahrnuté aj ďalšie stupne vzájomného miešania susedných odtieňov farieb.

Kepler

Určitě náhoda, v dobách vzniku této lidové písničky asi nebylo známo nic o vlnových délkách světla. To fialou myslí kytku.

orwell

Vyloučit se to nedá. I Einstein se občas jal na housle hráti :)

Emefej

Nejde o fyziku, ale o rytmus. Zkus si zazpívat modrá, červená fiala.

Funna

fiala není barva, ale květina fialka…a fialová vnikne smícháním modré a červené, takže to byl spíš malíř .-))