Rokio

Myslíte si, že zaměstnanec, který se nechce léčit, by neměl dostat nemocenskou?

V současné době platí, že stačí být v určitou dobu doma a nemocenskou zaměstnanec dostane. Pro pobírání nemocenské není potřeba dodržovat léčebný režim, ale pouze být doma.

Je to podle vás tak dobře?

Nejlepší odpověď
annas

Nějak netuším, co máte přesně na mysli.

Aby nemocný člověk bral nemocenskou, musí mít papír od lékaře.

Léčebný režim nespočívá jen v tom, že je pacient doma. Může mít i vycházky,, jichž někteří bohužel zneužívají. Ne na vše se přijde.

Ale nemusí pacient sám z vlastní vůle brát léky, nerespektovat nařízení lékaře, ale být práce neschopný.

Za to, že pacient třeba nebere léky, lékař nemůže. Může si je sám koupit, stále je hodně lidí, kteří se ptají na netu a poslouchají rady laiků atd.

Člověk může také odmítnout způsob léčby.

"Pacient má samozřejmě právo léčbu odmítnout, což ale nevylučuje, aby mu byla poskytována tišící či jiná podpůrná léčba.

Dovedeme si představit, že lékař nebude tímto rozhodnutím nadšený, avšak přáním pacienta by se měl řídit, a provést pouze ta vyšetření a tu léčbu, ke které dostane od pacienta souhlas.

Každý si se svým zdravím může nakládat, jak uzná za vhodné, k čemuž patří i svoboda volby, pokud je jí pacient schopen. Jak se k této volbě postaví lékař, je druhá věc. Lékaři jsou povinni jednat eticky a respektovat přání pacienta, to jak ze zákona, tak dle předpisů České lékařské komory, která je sdružuje."

Vaše Férová nemocnice

http://ferova­nemocnice.cz/prav­ni-poradna/tezce-nemocni-a-umirajici-34/n-nasledky-odmitn-2400.html

Pak záleží na tom, zda bude dotyčný práce neschopný, léky nebude brát, ale může se třeba léčit /vyléčit pomocí alternativní medicíny.

Další odpovědi
Drap

Kde jsi zjistil, že nemusí dodržovat léčebný režim? Je to nesmysl. Právě to lze kontrolovat pouze tím, zda je, či neni nemocný doma.

Dochy

Nevím co pořádně odpovědět na otázku protože ji zcela nechápu.
Nesouhlasím s Drapem, že léčebný režim lze kontrolovat tak že zkontroluju přítomnost nemocného v bydlišti. Podle mně je současný systém s plošným zákazem či šíleným omezením vycházek úplně na pikaču. Zabrání to maximálně otmu aby se člověk nechal zneschopnit a pak šel melouchařit na druhou stranu vesnice. Ale co třeba… řidič se zlomenou nohou? Nemůže vykonávat zaměstnání, ale je snad nutné aby byl doma? Proč nemůže jít sosat sluníčko někam do parku. Co úřednice s depresema? Být zavřená celý den mezi 4 stěnami ji určitě pomůže…

Rokio

Drap: To ano, ale klidně nemusí brát léky, nemusí dodržovat dietu, nemusí ležet v posteli, může být na počítači atd.

elkon

To udělá jen vymaštěnec, který si neuvědomuje možné zdravotní následky.