Avatar uživatele
Zlatý

Myslíte si, že stenografové v parlamentu zapisují i facky a pohlavky během jednání?

V tomto článku http://www.nuov.cz/… uvádí: Při své práci se parlamentní stenografové jistí nahrávací technikou. „Při sněmovních jednáních se však jenom na techniku spoléhat nemůžeme. Je nutné, aby byla kromě fakt zachycena i atmosféra jednání, styl mluvy řečníka, a tím i souvislosti, které by přímým přepisem obyčejný zapisovatel nezachytil. Pouhá nahrávka by zas technicky ‚nepobrala‘ atmosféru ve Sněmovně či reakce poslanců na řečníka, které jsou při mnoha projednávaných zákonech důležité.
Sněmovní stenograf musí zaznamenat politikův proslov i s vulgarismy a „perličkami“. „Nejhrubší, plné vulgarismů bylo poslední jednání Poslanecké sněmovny. Podle zákona sice zaznamenaný text zasíláme řečníkům k autorizaci, ti se však můžou vyjádřit jen ke gramatickým či faktickým chybám. Jejich vulgarismy tam však zůstanou,“ dodává šéf parlamentních stenografů.

Tak když má být zachycována atmosféra při jednání, zapisují se i ty pohlavky? A v případě, že ano, jaký symbol se pro ně používá?

Doplňuji:
To ano, facka nepatří mezi mluvené slovo, ale člověk přeci nemluví pouze slovy, ale i tělem - postoj, gestikulace aj. Takže, když stenografové vynechají ten pohlavek, tak přece zaznamenaná atmosféra nebude odpovídat realitě.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Učila jsem se těsnopis, i stenografovala. Těsnopisný záznam zachycuje mluvený projev. Jenže když je tento projev něčím přerušený, tedy pohlavkem, gestem ruky atd., měl by stenograf vložit poznámku - ten dal pohlavek tomu atd. Je to důležité třeba i pro pokračování projevu, vzniknou reakce apod.

Pro slovo pohlavek si může sám vytvořit zvláštní znak, protože komorní stenografové ovládají mistrovský těsnopis, který je zkrácenější než těsnopis běžný. Jinak těsnopisně zapsat pohlavek nebo facku není problém.

Těsnopis jje v podstatě speciální abeceda, vytvořená tak, aby se s ní dalo psát co nejrychleji. Většinou je spojena se zkracováním slov, existují pro to pravidla. Je to opravdu náročné, stenograf musí být pozorný, soustředěný, znát obor atd. Totiž při přepisu by pak mohly vzniknout zmatky. Proto v případě nejistoty pomůže text, který se zachycuje na diktafon.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pro pohlavky doposud neni vytvořen znak, takže se nezapisůjí. Zapisuje se pouze mluvené slovo.


Avatar uživatele
Pokročilý

Bylo by dobré, kdyby si stanovili podobné označování jako u počasí. Déšť občas blesky = špatná nálada, občas padla facka atd.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.