Avatar uživatele
Bronzový

Myslíte si, že se u Židů dědí geneticky vyšší inteligence ?

Nebo je to jen jakási fáma, která vychází z toho, že je mezi nimi více úspešných osobností.
Doplňuji:
10x10 > jenže proti hraje fakt, že se mezi nimi nadprůměrně vyskytují význačné osobnosti, vědci atd... Navíc i před 2.sv válkou, třeba v německu zaujímaly vysoké pozice, hl. finanční. Z toho bych i usoudil, že mohou být jako národ nadprůměrně nadaní.
Vezmi si, že i Einstein byl Žid.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Považovat inteligenci za hlavní faktor úspěšnosti jedince a společnosti je trochu zavádějící, ale je možné, když pomineme, že existují i jiné hodnoty (např. životní spokojenost). Chápat inteligenci převážně prizmatem genetiky je již závažnější intelektuální prohřešek. Mezi inteligencí a dědičností není nesložitá souvislost, kterou by bylo možné popisovat pomocí jednoduchých pravidel, např. pomocí tzv. mendelistické dědičnosti (tj. distribuování několika genů podle pravidel kombinatoriky). Je třeba uznat, že tak jako existují rozdíly mezi jedinci, lze „dohledat“ i určité rozdíly mezi skupinami a možná také ve frekvencích některých variant genů, které se nějak malým dílkem podílejí na tzv. inteligenci. Kdo však tvrdí a dokazuje, že existují jasné a jednoznačné genetické mezirasové rozdíly v inteligenci, buď vědomě lže (a pak je na místě se ptát proč) nebo je nevzdělaný (byť odborně sečtělý).

Podrobnosti v odkazu

http://blisty.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

nie.
Úspešnosť Židov stojí v prvom rade na ich cieľovedomosti, snahe niečo dokázať.
Sú k tomu vedení výchovou (viera, disciplína, istý druh fatalizmu).
V neposlednej rade hraje svoju rolu i ich súdržnosť (ako národa, nie ako etnika), schopnosť vzájomne si pomáhať, a to nielen v živote ako takom, ale i vo viere, spoločenskom postavení a reprezentácii (ako národa).


Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Bronzový

Nemyslím, že by se jednalo o nějakou geneticky danou vyšší inteligenci. Je sice pravda, že mnozí Židé, kteří žili po mnoho generací v Evropě dosahují zajímavých výsledků v umělecké tvorbě, obchodu, vědě, ale to se nedá tvrdit o Židech, jejichž rodiny zůstaly v Palestině nebo ji opustily a usídlily se v Jemenu, Maroku apod. Spíše bych řekl, že právě prostředí, v němž žili je rozhodující. Židé v křesťanském prostředí byli často nuceni žít v ghettech, tedy v těsném, městském prostředí bez možnosti provozovat určité způsoby obživy, například takové, co se vážou k zemědělství. Proto se věnovali více obchodu, městským řemeslům ale taky "bankovnictví". V městech měli blízko do škol, které navíc nebyly pod diktátem církve. Žili obklopeni lidmi jiného náboženství, což je vedlo k přemýšlení o světonázorových otázkách v jiném prostředí než křesťany, kteří byli součástí jakési světonázorové jednolitosti.
Jiným důvodem k množství jak píšete "úspěšných osobností" může být i to, že je-li nějaký např. vědec Žid, hned na to někdo upozorní. V podmínkách, kdy se Židé mohli odlišovat od ostatních Evropanů - křesťanů, prostě jsou nápadní. U ostatních např. vědců se prostě jejich etnický (pra)původ nebo náboženská příslušnost nezjišťuje, není nápadná. Že Albrightová má české kořeny, nás Čechy zaujme, ale Fin, Arab nebo Maďar si to těžko bude pamatovat. Podobně my zaregistrujeme, že někdo je Američan, ale zda má předky Švédské, Francouzské nebo Japonské, potažmo zda je methodista nebo katolík či ateista přehlédneme. Jeho "židovství" nikoli. Poněkud diskutabilní "tradice".


Avatar uživatele
Bronzový

Bezesporu ano. Inteligence je schopnost oranizmu se přizpůsobit, pružně reagovat, zvítězit , přežít. Myslím, že všechny tyto charakteristiky sedí. Židé ovládají svět, jako nikdy před tím.


Avatar uživatele
Bronzový

Davide22 Židé jsou na tom geneticky naprosto stejně jako arabská populace na tom místě žijící. Rozdíl mezi nimi je jen v náboženství. To že se tvrdí že židé jsou vyvolený národ a podobné hlouposti vychází z podobného fašistického myšlení jako měl Hitler. Ten také snil o nadřazeném národu s vyšší inetligencí.


Avatar uživatele
Zlatý

Možná je to spíše než o vyšší inteligenci spíše o mentalitě. Je známo, féničané, řekové, poláci byli a jsou daleko lepšími obchodníky než třeba češi. I když podle posledních výzkumů i inteligence je dílem založena na předem daných genetických předpokladech. Ale to jsem opět jen krůček od rasismu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3925
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1693
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 989
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.