Cenobita

Myslíte si, že se tasemnice takto jmenuje, protože se nakonec vytasí?

Tasemnice má plochý tvar těla a pokud opustí střevní trakt, může to jako vytasení sečné zbraně (šavle, meče) vypadat.

Nejlepší odpověď
annas

Tasemnice ‘druh střevního cizopasníka’. Preslem přejato z p. tasiemiec tv. od taśma ‘tkanice, páska’ a to z tur. tasma
‘řemínek, stuha’.
Tasit, vytasit. Stč. jen v odvozeninách přětasiti ‘přeseknout’, protasiti ‘proseknout’ap., původní význam tedy byl ‘seknout’. Jen čeština. . Asi souvisí s  :tesat, i když slovotvorné podrobnosti nejsou jasné."
J. Rejzek Etymologický slovník

Je třeba si uvědomit význam slovesa tasit či vytasit. Znamená vytáhnout něco z něčeho – tedy sečnou nebo bodnou zbraň z pochvy. Nebo expresivně opět něco vytasit odněkud – sešit z tašky.
Protože tasemnice se už objevuje dlouho, sama se nepřesekne, i když ojediněle by se mohl její kousek „vytasit“, ale aby se sama „vytasila“ celá, není pravděpodobné. Musí se léky zničit její ochrana, tak sama vyjde z těla.

Navíc výraz „vytasit“ pro tasemnici se mně nezdá adekvátní. I když ojediněle se může na nás někdo vytasit z křoví, ale tasemnice?

Další odpovědi
zjentek

Možná jo a možná se tak jmenuje proto, bo „ta se mne*“ ve střívku.

*mnouti se