Malvína

Myslíte si, že se ještě v ČR dočkáme sněhu?

Myslím celkově. Globální oteplování je znát. Hodně znát už teď. Právě jsem na zahradě a létají kolem mě včelky. Jestli bude takovéto počasí pokračovat, začnou kvést i stromy.
Několikrát jsem se divala na předpověď a mělo sněžit. Ani jednou to nedopadlo. Abychom nakonec nedopadli jako v Austrálii… Vánoce ve vedru, na slunci, s drinkem v ruce. A vzpomínky na časy dávné, kdy nám tu sněžilo.

Díky za odpovědi!
Zjentku, halušky nemám. Přísahám! Létaly jak splašené. Taky jsem koukala jak puk.
Jinak hlásím, že na výletě v Karlové Studánce něco málo napadlo, ale pořád nic moc ☹

Nejlepší odpověď
orwell

Myslím si, že nám to letos tak lehce neprojde a sníh bude. Máme před sebou ještě únor, březen,…, srpen 🙂
Není třeba se hroutit, byly i ledny s podstatně vyšší teplotou a nebylo to zase tak dávno. Počasí si prostě sem tam rádo zablbne. Zajímavý je kvíz, který nám leccos z toho připomene:
https://www.pro­zeny.cz/clanek/nej­chladnejsi-zima-nebo-misto-v-cr-tipnete-si-zimni-rekordy-61335?dop-ab-variant=100&seq-no=3&source=hp&dop_s­ource_zone_na­me=prozeny.sznhp­.box&utm_source=www­.seznam.cz&ut­m_medium=z-boxiku&utm_cam­paign=null

Další odpovědi
annas

Dnes jsem v příloze Doma MF Dnes vyluštila křížovklu.

„Můžeš-li se v lednu vysléci do košile, připravuj si na únor kožich.“

Takže je vidět, že i v dobách dávných, kdy pranostika vznikla, byly lednové dny relativně teplé. Únor to potom změnil.

Můžeme-li věřit, tak se sněhu či mrazů dočkáme.

led

Myslím, že k ochladeniu ešte príde. Včera nad nami leteli zmeškané husi do teplých krajín. Oneskorene, ale asi im už bola zima, tak sa rozhodli okúpať na juhu..

Drap

Ano dočkáme. Dříve nebo později bude zima až se nám to nebude líbit.

Bobek 2

Pěkný článek o subjektivním vnímání vzpomínek na pořádné zimy, které kdysi bývaly, najdete i s patřičnými historickými grafy tady, a v závěru je i odpověď na dnešní otázku.

http://www.in­fomet.cz/index­.php?id=read&id­d=1483045627

„…tvrzení "Za mých mladých let bývaly lepší zimy“ je zčásti pravdivé. Ano, většina obyvatel si může ze svých dětských let, tedy z věku zhruba 3 až 13 let, najít tu „svou“ zimu, o které bude příštích 50–80 let vyprávět, jaké byly zimy za jeho dětství. Dále je z uvedených grafů vidět, že i v minulosti se vyskytovaly série několika zim výrazně chudých na sníh, podobně jako teď poslední tři zimy, ale často se pak opět vyskytla nějaká zima výrazně bohatá na sníh. A například po velmi chudých zimách 1925–28 následovala extrémně studená zima 1929. Samozřejmě nebylo to vždy tak rychle a bezprostředně, ale většinou se po sérii teplých zim nějaká studená vyskytla. Na základě toho si dovolím subjektivní odhad, že považuji za vysoce pravděpodobné, že ještě naše generace zažije nějakou pořádnou zimu."

Kepler

No jo, středomořské klima se k nám nenápadně stěhuje, o tom není pochyb. Sníh asi nějaký napadne, ale nebude to žádná velká sláva. Stejně jako v několika předchozích letech.

RyuzakiKate

Těžko říct. Když už na Moravě budou zkoušet pěstovat banány a kiwi a na Královéhradecku se daří kudlance, oteplování je zřejmé. Také bych si přála sníh, je to potřeba.

aliendrone

Jasně! https://www.cy­berserver.cz/vti­py/muj-krkonossky-denicek15-srpnakonecne-jsem-sehnal-vytouzeny-domek-v-krkonosich ;) :D :D

zjentek

Včelky? A kde? Nemáš halucinace? Totiž jde o to, že je půle ledna. U nás v SM kraji je dostatečná kosa na to, že bys včelku nevyhnal!

Ale je třeba se konečně rozhodnout, jestli je planeta modrá anebo zelená. Bo pan Klaus starší kdysi lidem cosi nakukal a teď by to chtělo více celebrit, aby nám, prostým lidem vlastně vysvětlili, jak je to doopravdy. Bez nich to nepůjde, bez nich prostý ovčan tápe ve tmě a přes samou tmu barvy nevidí.

Podle mého už sníh nikdy nebude a když, tak přijde nepřirozeně, třeba jako důsledek nějaké přírodní anomálie, kalamity, pohromy. No, nikdy… však víme, jak to myslím- nikdy za našeho bezvýznamného života.

Kiwi mám na zahradě 12 let a sklízím, normálka, brnkačka a to jsme na seberu Moravy.

Edison

V ČR sníh už dávno je. Např. na horách.

nyjono

Z dlouhodobého hlediska přichází oteplování i ochalzení v dlouhých vlnách. Zjistilo se to to na půdních zlomech, vrtech, starých stromech apod.
Takže ano, jistě přijde, jen ne třeba tak brzo, jak by někteří chtěli.

Ametyst

Globálně se rozhodne neotepluje. V Británii je stále chladněji, neumějí tam navíc řídit ve sněhu a nikdy nemuseli přezouvat gumy. V USA místy bojují s extrémní sněhovou nadílkou. Ze se na našem dvorku oteplí, neznamená nic globálního.

Malvína

To by mě tedy zajimalo, proč takovou rychlostí tají ledovce v Grónsku, když nejde o globální oteplování…? Také bych doporučila zhlédnout francouzský dokumentární film o globálním oteplování z roku 2014. Byly v něm obsaženy uměle vytvořeny, fiktivní obrázky aj.,(s myšlenkou, jak to zde bude vypadat v roce 2050), které se po cca 4 letech proměnily ve skutečnost.
Příroda si zablbne, jasně. To vždycky bylo. Ale poslední zimy to je už něco jiného. Roční období se posouvají…

zjentek

Gdoplnění: No snažme se věci raději vnímat, jak jsou a ne jak bychom si je představovali. Je to rozumnější. Takže doufám, že po nějaký tý době (třeba pár měsíců, let) tady nebudu muset svou odpověď vyzdvihovat jako NADČASOVOU. (;

Malvína

Víš co, já to i tak trochu nešťastně formulovala. Nemyslela jsem sníh jen tuto zimu, ale zda se u nás časem nevytratí úplně a bude vzácnost jej ještě uvidět.

led

K istému otepleniu prichádza, ale kvalifikovala by som to skôr ako také „dýchanie“ Zeme. Je pravda, že aj „úspechy“ civilizácie skracujú rytmus tohto ozdravujúceho dýchania, kedy „Gaia vysiela svoju armádu na scelovanie jaziev z bojov“
Gaia = bohyňa zeme