Rokio

Myslíte si, že román Lolita je hoden být zařazen v seznamu knížek k maturitě?

Mohla by tato kniha od Vladimíra Nabokova být zařazena v seznamu literatury, kterou by si mohli vybrat středoškoláci k maturitní četbě?

Jaký máte názor?

Když já jsem chodil na střední školu, mohl jsem si například vybrat k maturitní četbě knihy Harry Potter a vězeň v Azkabanu, Pán prstenů, Hobit a Malý princ. Z těchto knih jsem si vybral Malého prince jako jednu z 20-ti knih, které jsem si volil.

Předem děkuji za váš čas.

Nejlepší odpověď
annas

Maturanti jsou zletilí, takže je dobré se seznámit s tímto autorem, který vypraví skutečný příběh.

Kniha není poučením, ale výpovědí o nešťastné lásce muže se sklonem k pedofilii. Čtenáře nutí k zamyšlení nad chováním psychicky labilního jedince.

I když jde o výstřední a kontroverzní téma, přesto v jednotlivých pasážích nenajdeme sprosté výrazy ani text nepůsobí vulgárně. Jazyk je náročný, ale „básnický“.

Zachycuje starý svět x světu novému, tedy tradiční konvenční svět staré Evropy x americkému vulgárnímu světu atd Retrospektivní pohled.l

I když jde o tabuizované téma, nejsou v něm prvky pornografie. Takže i toto téma marné zakázané lásky se dá zpracovat čtivě.

Porozumění dílu závisí na úhlu pohledu – postmodernismus, právě témata, která byla a jsou často tabu, Lolita je zpovědí psychicky narušeného člověka, u něhož se „otcovská“ láska změní v posedlost a závislost. .

Další odpovědi
led

Každá kniha sa píše s určitým zámerom pre čitateľov. Kniha môže byť prijatá s pochopením, alebo odmietnutá ako nezlučiteľná s názorom čitateľa. Je dobré ak študenti, ale nielen študenti, poznajú literatúru nielen mediálne známu a prijímanú „vrchnosťou“ ale aj tú odmietanú, kontraverznú s myšlienkami čitateľa.
Kedysi nás učili:
„Pre život nestačí poznať len názory priateľov, ale aj pohľad nepriateľa a vydedencov zo spoločnosti, či ľudí stojacich pasívne bokom, pretože len tak im porozumieme.
V boji poznaj svojho nepriateľa lepšie, ako poznáš sám seba, ak chceš zvíťaziť.“

K tomu je aj kontraverzná literatúra. Núti čitateľa myslieť.

anonym

Ano, měl by být na výběr. Proč? Studenti by měli poznávat i kontroverznější díla, díla, která si žádají přemýšlení o společenských tématech, zejména pak těch, co jsou tabu. Chceme-li aby se studenti stali aktivní ve společnosti, je třeba jim naznačit, že spoustu témat je pod obrovskou diskuzí. Měli by se čtením naučit konfronotovat své názory, být schopni je uchopit.

Pán prstenů je velmi dobrý výběr, už jen to, že Tolkien se inspiroval z mnoha etymologických hledisek a jeho myšlení bylo a je originální. Probouzet fantazii je dobrá cesta. Malý princ je náročná filosofie a pokud se nad ní jedinec zamyslí a popřemýšli nad hodnotami, které nejsou fyzické, už to je dobře.

Knihy se nečtou pro jednu zkoušku, ale pro život. Jsem rád, že už nám nikdo neřiká a nerozhoduje, která kniha je špatná a která dobrá a správná, jak to dělali například komunisté. Přitom pokud si někdo přečte například Marxe (i když to je už vysokoškolské spíš), je to jen dobře. Pochopení myšlenek autorů je často dlouhá (někdy i neúspěšná) cesta. Kontroverzní literatura (až na pár vyjímek) patří a měla by se stát prostorem pro diskuzi. Pluralita názorů je jeden z nejcennějších pilířů, co máme a známe.

Měj se prima Rokio a čti dál.

Emefej

Určitě ne! Já jsem měl v seznamu mj. „V zemi milované“, „Siréna“, „Anna proletářka“ – to si přečti.