Rokio

Myslíte si, že při stěžování by člověk měl být vždy konkrétní a říkat to osobě, na kterou si stěžuje?

Myslíte si, že je to dobrá metoda, nebo znáte nějaký lepší způsob?

příklady:

  1. SPRÁVNÁ METODA – Nejsi dochvilný. Chodíš často pozdě a mě se to nelíbí. Měl by jsi chodit včas (řečeno mezi čtyřma očima).
  2. ŠPATNÁ METODA – Přesťaň mě štvát. Jsi naprostý ubožák./Děláš špatně všechno./Všechno co uděláš, to zkazíš (ve společnosti).
  3. NEJHORŠÍ METODA – Ten hlupák zase přišel pozdě. Já se z toho zblázním. Okrádá mě o můj drahocený čas (řečeno v hospodě, nebo mezi kamarády).

Podle mě je to ideální metoda. Pokud se nám něco nelíbí, tak bychom to měli říct dané osobě slušně, ale podle pravdy a konkrétně mezi čtyřma očima a ne pomlouvat. Ostatně tak se to snažím dělat, akorát používám přitom někdy písemnou komunikaci.

Dle mého názoru je to i pozitivní lidská vlastnost oproti pomlouvání, tzv. je to o hodně lepší způsob než si to říct s kamošemi u piva.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ani jednička není správná.
Neměl bys hodnotit toho člověka, měl bys zkritizovat konkrétní jednání nebo čin.

Místo tvého řešení bych řekla např.:
Nelíbí se mi, že jsi dnes přišel pozdě, protože se tím oddálilo (zpozdilo) „to a to“.

Další odpovědi
Edison

Konkrétní určitě. Ale ne vždy lze, nebo je vhodné/třeba systémové, stěžovat si tomu, koho se to týká.

zjentek

Pokud problém s osobou vyřešíš metodou č.1, ona problém s tebou vyřeší metodou č.3. Zaručeně. Zkušenost.