Myslíte si, že naše populace hloupne?

Já sám mám tento dojem.Jak zde sleduji, stále více lidí neumí pravopis a kolikrát se nejedná o „I“ a „Y“.Jsou to běžná slova, třeba jeden z dolejších dotazů ohledně trubek.A nemůže se nikdo vymlouvat, že se přehmátl na klávesnici.Kolikrát ty písmena jsou každé na jiném řádku.
Zrovna tak, my jsme se učili, že si po sobě mám napsaný text přečíst a pak odevzdat (odeslat).Jak vidím toto zde nikdo nedělá, jinak by nemohlo být v dotazech tolik chyb.

Nejlepší odpověď
beer

Mám stejný pocit i názor. Překlepy jsou ale běžnou, ještě pochopitelnou věcí – zvlášť při psaní z „hloupého“ mobilu.
Nijak to tady ale neřeším, není proč )) Jinak k tomu hloupnutí přispívá výrazně net. Místo aby školák cosi vypočítal, nechal si vysvětlit, tak se zeptá na netu a je hotovo. Ovšem, ví prd..

Další odpovědi
fcoop

To má s hloupnutím pramálo společného.
Jde o změnu myšlení,priori­ty.Lidé nečtou. A protože nečtou…Všechno se vším souvisí – pitomá fráze,ale platí.

annas

Domnívám se, že dodržování pravopisných norem patří k projevům vzdělání a alespoň část společnosti je tak bere. Úroveň otázek, často i odpovědí, je nízká, nejen po stránce pravopisné. Bohužel, zejména pokud jsou jejich pisateli studenti a mladí lidé. K důvodům jistě patří pokles četby a zároveň rostoucí vliv SMS zpráv, internetu, který se pravidly příliš nezabývá.

Víc se k pravopisu se nevyjadřuji, protože když jsem kdysi vyslovila svůj názor, byla jsem odkázaná do nepatřičných mezí. Toleruji občasné překlepy, stane se i po kontrole, ale záměna i/y … ?
Již několikrát se na těchto stránkách diskutovalo …

Příkladem nejsou dost často ani novináři …

Pro zajímavost – jedna z otázek – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vadi-vam-ze-neumim-pravopis

anonym

U me to uz snad ani vice nejde . ;-(
Ale : Zacinam na sobe pracovat . Chci se konecne naucit pravopis. Ale u me je to na dlouhou trat a asi i bez cile. ☹
Uz se zacinam smirovat s tim , ze i umru uplne blba. ☹
A to hooodne ctu. Ale asi se ne uplne soustredim. -iv-

eLx

  • jestli hloupne vzhledem k tvý generaci – což je rok? nebo vlastně k čemu? v nepřesnym vyjadřování je podle mě mnohem míň intelektu než v tvym pravopisu..
  • jestli se intelekt vyjadřuje na internetu jen pravopisem? nemyslim si, často chce člověk zachytit myšlenkovej pochod a tam na tom nijak zvlášť nesejde.. snad jen teda těm, kdo nemaj co dodat, tak se zaměřujou na hrubky a jiný kraviny.. třeba v tom je touha říct „halóóó! jsem tu taky, i když vlastně nemám co bych vám k tomu řekl!“

poa.li

Když sleduji děti, mám dojem, že jsou stále chytřejší… kolikrát se nestačím divit. Takže myslím, že tendence je stoupající 🙂. I když… co je to chytrost, že?

venkovan

Osobně hloupnu. Někdy skutečně váhám co napsat (s/z je klasika). Ale často udělám překlep. Přemýšlím nad textem a klidně napíši jiné „i“ než má být. Nebo jak zírám na klávesnic a na obrazovku praštím na jinou klávesnici než se má, či uprostřed věty či odstavce začnu vše tvořit jinak – jak se rodí myšlenka. Ne v ždy po sobě v diskusích a mailech čtu – respektive leckdy na obrazovce nevidím chybu ani za tři dny. Často zas klávesnici nedoklepnu, ztratí se písmeno ve slově.
Co mne těší, tak podobné problémy má víc lidí. Třeba v jedné práci jsme to dělali tak, že jeden napsal text a druhý to přečetl. Když něco píši jako článek, projekt, nechávám si to i týden „odležet“ a potom si trhám vlasy který blb to psal, že tam nabouchal tolik chyb.
Ale taky mám pocit, že mnoho lidí chyby dělá z neznalosti českého pravopisu. Děs ale je, když je to u profesionálů novinářů.
Mám také pocit, že velmi málo čteme a tak kvalitní písemný projev nemáme zažitý.

Drap

Stoprocentně, popdle dnešní zpravy ze statistického úřadu se ve sčítání lidu přihlásilo 50000 lidí k tomu, že nemají žádné vzdělání.....tudíž jsou negramotní.

lexx

Úroveň škol (včetně VŠ) šla do háje, diplom má dnes váhu maturity před 25 léty. Je to záměr, vychovat generaci cvičených opic pro zahraniční montovny a překladiště cizích výrobků, inženýři dnes dělají taxikáře a dealery kosmetik, pojišťováky a prodávají v konzumu. Nebo měsíce dřepěj na pracáku. Komu to prospěje ? Vládnoucí menšině ! Přihlouplé stádo se ovládá a zastraší snáze. Tento stát (ČR) se rozbil hospodářsky, vojensky a nyní intelektuálně. Bůh s námi se všemi.