Standa Macík

Myslíte si, že na internetu by se lidé k sobě měli chovat tak, jako v reálném životě?

Dobrý podvečer,

k otázce mě inspiroval uživatel Filip84, který se tu ke mně chová velmi nevybíravě a směje se mi. To se mi nelíbí. Nevím, proč to dělá. Já si myslím, že v reálném životě by se takto ke mně nechoval, možná by se mě i bál, já jsem totiž poměrně dost vysoký. Ale zde na internetu se člověk může někomu vysmívat, aniž by ho viděl osobně. To je mi líto, lidé by k sobě měli mít úctu i zde, na internetu. Já vám tu navíc všem vykám, a vy mi všichni tykáte. Proč? Není psáno, že byste mi museli tykat.

Děkuji za ty, co jsou normální a odpoví slušně. Toto je asi má poslední otázka. Mrzí mne, že jsme si si některými nesedli, já se vždy snažil psát tak, abych měl čisté svědomí. Myslím si, že jsem byl jeden z nejslušnějších uživatelů za celou historii tohoto webu a někteří by se mohli nad sebou zamyslet. Vždy jsem konal tak, jak by jednal Ježíš. Ale internet není na slušné lidi ještě připraven…

"Bratři, přestaňte myslet jako malé děti. Pokud jde o zlo, buďte jako nemluvňata, myšlením však buďte dospělí. " –1 Korintským 20:21

Váš Standa Macík

Nejlepší odpověď
Mravenec

Věřím, že kdybys přede mnou hustil do patnáctileté dívenky, aby své první vydělané peníze posílala na církev, choval bych se k tobě stejně, jako zde.

K tomu tykání, je to běžný internetový způsob komunikace, jsme tu na stejné lodi a jsme si rovni. Nevím, proč bych tu měl někomu skládat poklony.

Není potřeba, aby toto byl poslední dotaz. Stačí nevnucovat ostatním církevní názory a neradit do života, když se o to neprosí. Toto je fórum otázka → odpověď na ni.

Další odpovědi
df

To je jedno. V reálném životě by se k tobě tak třeba nechoval, ale co ti to je platné? Rozdíl je pouze v tom, že ve virtuálním prostoru se člověk víc odváže, je smělejši a tím pádem upřímnější. To, že by se choval taktně v reálu neznamená, že by neměl chuť te setřít, jako to udělá na internetu. Proto v reálu nosíme masky a přetvařujeme se, jako v divadle

Filip84

V reálném životě bych se k tobě nechoval nijak, prostě bych se s tebou nebavil. Nevím, kde bych s takovým člověkem, jako ty, měl přijít do styku. Představa, že bys mne oslovil na ulici, a já ti na něco odpověděl, je zcela nereálná, slušně bych ti řekl, že se s tebou nechci bavit. Hotovo.

Žel bohu, tady může vlézt kdokoli a cokoli, bez ohledu na to, je-li to reálná postava, nebo fiktivní, je-li to troll, hater, nebo něco podobného.

Člověk, který vnucuje svůj svérázný postoj – politický, třeba i náboženský, protože i náboženství může mít přesah politický (katholicismus ho má vždy!), bez ohledu na to, že na to nikdo není zvědavý, se zove hater, rozhodně to není slušný člověk, spíše nemocný, ovšem my tady nejsme ani skupinová therapie, ani psychiatrická poradna, nebo něco podobného.

Každá akce budí reakci, všude ve vesmíru, takže – nepřekvapivě – i tady.

Myslím si, že jsem byl jeden z nejslušnějších uživatelů za celou historii tohoto webu a někteří by se mohli nad sebou zamyslet.

Podle tvého profilu jsi „člen od 11/2022“. Jak můžeš vůbec vypustit z té díry, respektive naklepat těma hnátama něco takového, když tu nejsi ani měsíc?

Takže ses proflákl, že jsi další klon někoho, kdo zde již byl – což tvrdím už nějakou dobu. Protože nebyl-li bys tu déle, než měsíc, nemohl bys vůbec ani tušit, jak slušní, nebo neslušní, členové zde byli. Holt, logica mater philosophiae!

paul1

Moje heslo je klid a nohy v teple. Přesto mne tady pár „lidí“ vytočilo a tím přinutilo reagovat na bezduché, či slaboduché připomínky. Možná, že si myslí, že si tím vylepšují svoje ego. 😉

jirka F

Filipa84 neřeš ten má svůj svět. Pokud bys ,ale někomu vnucoval církevní názory nebo bys psal na tyto stránky opilý choval bych se asi stejně.To se poté na nás nezlob. 😕

led

Zdání anonymity v případě mnoha uživatelů internetu, nejen na této stránce, ruší společenské zábrany, které většina v reálném životě dodržuje.

1 – tykání… vzhledem k používání angličtiny, jako základního komunikačního „počítačového“ jazyka v mezinárodním styku, jaksi potlačilo společenskou etiku
v národních jazycích u mnoha uživatelů. Tito uživatelé internetu ve snaze být moderní a světoví pak i v národním jazyce přijímají angloamerickou etiku. Přitom mnozí z nich tvrdí, že podle netikety, tzn. internetové etikety, se všem tyká. Jiní tak dělají, protože tak dělají jiní, jako by se za svůj mateřský jazyk a národní zvyklosti styděli. Zapomínají však, že i angličtina ná svůj způsob oslovení a úcty mezi lidmi.
I na této stránce, navzdory vykání, jsou mnozí, ne vždy právě ti mladí, ale i starší, kteří by měli vědět, že tykání navrhuje starší mladšímu, žena muži, nadřízený podřízenému, i když to poslední ne této stránce těžko, protože jako uživatelé jsme si rovni navzájem, jen s rozdílnými pravomocemi ve smyslu barevného označení při přezdívce (nicku).
Pokud bych tak ve svém společenském a pracovním styku s inojazyčnými lidmi je tak nespolečensky až urážlivě oslovovala jako zde někteří činí, následně bych byla společensky a pracovně znemožněna…

2 – projev emocí… I na internetu je třeba v každém případě udržovat své vnitřní emoce v klidu „na uzdě“. Uvědomte si, zde to není jenom projev vaší uživatelské osobnosti, ale také projev národa a státu na světové obrazovce. Zkuste si vzpomenout na své reakce při různých mediálních informacích a nyní si představte, jak reagují jiní v zahraničí, pokud rozumějí češtině, při čtení vašich nenávistných, hanlivých a nespolečenských odpovědí. Jistě si řeknou totéž co řeknete vy na informace, které se vám nelíbí.

Filip84

Mravenec: Krom toho, že je tykání na internetu obvyklé, je také praktické, protože vykání je v češtině cizí, a relativně nové, a ne vždy je úplně snadné rozlišit, čím je myšleno vykání osobě, jako „ty“, a čím je myšleno více osob, tedy „vy“. Já to umím napsat, v tom problém není, problém je v adekvaci na druhé straně, že nejen dnešní mladí nedisponují znalostí češtiny na takové úrovni, aby to byli s to rozlišit.

Takže, je to i opatření ryze praktické.

led

Filip84, vaše príspevky sú síce občas podnetné a zaujímavé, ale…
často sú zmesou pravdy, legiend a prispôsobenej nepravdy. Napríklad spôsob oslovovania. Máte pravdu, že v histórii ľudstva je vykanie „mladé“ hlavne v slovanských jazykoch, ktoré sa príliš často podrobovali „cizáckym zvyklostem vládnoucí šlechty“. Tak ako v iných jazykoch aj tu spoločenská etika podliehala rôznym zmenám, keď bolo treba rozlíšiť „pána od kmána“ Z francúzštiny vo vyšších kruhoch sa zaviedlo medzi vyššou šľachtou vykanie „My Kráľ, Vaše Veličenstvo“, ktoré nahradilo staré rovnostárske tykanie. V časoch nástupu nešľachtickej moci priemyslu sa z nemčiny v strednej Európe sa rozšírilo onykanie, tj.oslovovanie v tretej osobe, ktoré vydržalo u mnohých, hlavne vo vzťahu detí a starých rodičov v niektorých oblastiach až do dnešných čias… Vykanie nadobudlo moc (v českých zemiach) po vzniku 1.ČSR hlavne medzi mladšími ročníkmi a postupne ako sa strácala šľachta prechádzalo do povedomia ľudu ako spôsob úcty voči starším a nadriadeným. Toto v čase vzniku počítačov (nezľaknite sa vznik počítačov bol už pred 2.svetovou vojnou) postupne vplyvom nadvlády angličtiny nielen v hlavných komunikačných jazykoch, ale aj v technike a vede, prechádza do všeobecného univerzálneho spôsobu jednotného oslovovania tykaním. Vznikom internetu a vzájomná komunikácia na diaľku sa tak ujednotila a zjednodušila tykaním. To však neznamená, že prejav úcty oslovovania vykaním zanikol. Nedovolím si neznámemu mladíkovi, staršiemu než je obvyklá hranica dospelosti, tj 18 rokov, tykať, len preto, že je mladší. Preto aj na škole som svojim žiakom vykala, aby si uvedomili, že už nie sú deti, ale dospelí ľudia. Na druhej strane, aj na internete treba dodržiavať určité pravidlá slušnosti, platné v danej oblasti, preto aj tu vykám, tykám len máloktorému užívateľovi, prípadne vtedy, ak je z jeho (jej) príspevkov jasné, že ide o dieťa mladšie než 18 rokov. Ste aj vy mladší než 18 rokov, potom ste dieťa, ktoré nedokáže rozlíšiť hranice spoločenského správania.

led

Filip84, dodatok k môjmu diskus.príspevku. Ale vzhľadom na vaše znalosti a spôsob vyjadrovania môžete mať viac než 18 rokov, preto ostaneme spolu vo vykaní.

Mravenec

Taky pravda.