ponovotná

Myslíte si, že lidé s vážným genetickým onemocněním s nepříznivou prognózou, by měli dále toto onemocnění předávat?

Jestli by měli mít možnot se dále rozmnožovat. Píši práci a mám různé názory, jak od svého okolí,tak od lidí s těmito nemocemi. Zajímá mě to z širšího pohledu. Děkuji

Nejlepší odpověď
fcoop

To je těžké,tak těžké,že je to asi neřešitelné.
Jak se obecně ví,tak ve staré Spartě se to řešilo tak,že „slabší“ jedince zabíjeli.
Že to bylo kruté a nelidské – o tom není třeba debatovat.
Ale měli tak zaručený zdravý a silný genofond.

Ostatně mezi „zvířaty“ to funguje i dnes. Zákony přírody.....blabla.

Lidé si zvolili jinou cestu a každé rozhodnutí má nevyhnutelné následky.

Pro ilustraci:
„V roce 1972 Římský klub uveřejnil zprávu zadanou týmu vědců z Massachusetts Institute of Technology. Tato zpráva zveřejňuje výsledky počítačově simulovaného vývoje lidské populace a využívání přírodních zdrojů do roku 2100. Z této zprávy bylo patrno, že během 21. století dojde k brutálnímu populačnímu pádu v důsledku znečištění, vyčerpání úrodnosti obdělávatelných půd a nedostupnosti energetických zdrojů (především fosilních paliv). Tato zpráva byla vydána rovněž knižně pod názvem Meze růstu“.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/U­dr%C5%BEiteln%C3%BD_roz­voj

Je to stále stejný princip:
„Jaký si to uděláš,takový to máš“.

Další odpovědi
iceT

Já si myslím,že je to jen a jen na nich,na těch lidech.Zatím snad nežijeme v době zákazů,příkazů a nařízení,co smíme a co už ne,v regulaci počtu potomků a podobně.Je to jen na člověku,který má genetickou vadu nebo onemocnění,jestli se rozhodne mít nebo nemít děti.
A dobré by bylo začít u sebe;rozhodla by ses mít nebo nemít potomky v případě,že bys měla nějakou tu genetickou chorobu?Co myslíš?Ona touha po dětech je silná ať je člověk zdravý nebo nebo ne.

postcd

Pokud bys takovou vadu měla, určitě bys nechtěla aby ti někdo upíral právo mít děti. Lidé si nechávají i děti velmi postižené, byť u nich nejde třeba o genetické onemocnění. Na druhou stranu je asi morální povinností tak nemocného člověka aby to sdělil člověku, s kterým chce trávit život a mít děti..

ponovotny

tohle je moc těžká otázka

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/amerika/307469-vezensti-lekari-donutili-stovky-zen-ke-sterilizaci.html

ponovotny

napadá mě příklad z říše zvířat, kdy např. čistokrevní psi se dožívají niššího věku než kříženečci. Samozřejmě v otázce řešení zdravotního stavu je to ještě složitější. Myslím ale že neméně důležitá je otázka jestli má někdo právo rozhodovat o tom kdo bude či nebude dál žít.

Hlada

Pokud někdo ví, že jeho dítě se bude udržovat při životě jen s pomocí veřejných prostředků, pak touha po dítěti už není jeho soukromou záležitostí. I když je věda hodně daleko, přírodě se poroučet nedá.

ponovotná

postcd : nemám na mysli nějaké právní omezení v rozmnožování, to vůbec ne, to se mi příčí. mluvila jsem o onemocnění jejichž progóza je nepříznivá a umírají mladí (v průměru třiceti let) a jejich život není tak kvalitní.(z pohledu zdravého jedince).

ponovotny

i když máš na mysli konkrétní případ tak se na něj vztahují obecné pohledy. Z mého příspěvku je vidět, že i když si tu budeme říkat, že správné by mělo být… tak jsou situace, kdy to někdo vyřeší za nás

iceT

a zase je to jen a jen na lidech jak se rozhodnou,to není ani o zákazech ani o příkazech,je to o svobodné volbě.pokud se lidi rozhodnou udělat ze svých dětí sirotky,je to podobné jako když se rozhodne starší pár mít děti,taky je tady možnost,že tihle rodiče zemřou příliš brzy.u genetických onemocnení je vždy nějaká šance,že se onemocnění potomkům vyhne a přeskočí generaci.také jsou vyšetření,podle kterých se lidi mohou rozhodnout,jakou šanci mají jejich děti.

ponovotná

ano,tady si na to přesně „kápla“. určitě ti lidé zvažují jaká je pravděpodobnost, že onemocní jejich dítě. tím se dostáváme k jádru věci,které mě zajímá. já vím,že to dítě onemocní z 75%,mám do toho jít? s vědomím, že pokud onemocní,moc dobře vím co ho čeká?