Avatar uživatele
Registrovaný

Myslíte si, že lidé s vážným genetickým onemocněním s nepříznivou prognózou, by měli dále toto onemocnění předávat?

Jestli by měli mít možnot se dále rozmnožovat. Píši práci a mám různé názory, jak od svého okolí,tak od lidí s těmito nemocemi. Zajímá mě to z širšího pohledu. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

To je těžké,tak těžké,že je to asi neřešitelné.
Jak se obecně ví,tak ve staré Spartě se to řešilo tak,že "slabší" jedince zabíjeli.
Že to bylo kruté a nelidské - o tom není třeba debatovat.
Ale měli tak zaručený zdravý a silný genofond.
Ostatně mezi "zvířaty" to funguje i dnes. Zákony přírody.....blabla.
--------------
Lidé si zvolili jinou cestu a každé rozhodnutí má nevyhnutelné následky.
------------------
Pro ilustraci:
"V roce 1972 Římský klub uveřejnil zprávu zadanou týmu vědců z Massachusetts Institute of Technology. Tato zpráva zveřejňuje výsledky počítačově simulovaného vývoje lidské populace a využívání přírodních zdrojů do roku 2100. Z této zprávy bylo patrno, že během 21. století dojde k brutálnímu populačnímu pádu v důsledku znečištění, vyčerpání úrodnosti obdělávatelných půd a nedostupnosti energetických zdrojů (především fosilních paliv). Tato zpráva byla vydána rovněž knižně pod názvem Meze růstu".
http://cs.wikipedia.org/…
------------------------------
Je to stále stejný princip:
"Jaký si to uděláš,takový to máš".

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já si myslím,že je to jen a jen na nich,na těch lidech.Zatím snad nežijeme v době zákazů,příkazů a nařízení,co smíme a co už ne,v regulaci počtu potomků a podobně.Je to jen na člověku,který má genetickou vadu nebo onemocnění,jestli se rozhodne mít nebo nemít děti.
A dobré by bylo začít u sebe;rozhodla by ses mít nebo nemít potomky v případě,že bys měla nějakou tu genetickou chorobu?Co myslíš?Ona touha po dětech je silná ať je člověk zdravý nebo nebo ne.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud bys takovou vadu měla, určitě bys nechtěla aby ti někdo upíral právo mít děti. Lidé si nechávají i děti velmi postižené, byť u nich nejde třeba o genetické onemocnění. Na druhou stranu je asi morální povinností tak nemocného člověka aby to sdělil člověku, s kterým chce trávit život a mít děti..


 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

ponovotny

napadá mě příklad z říše zvířat, kdy např. čistokrevní psi se dožívají niššího věku než kříženečci. Samozřejmě v otázce řešení zdravotního stavu je to ještě složitější. Myslím ale že neméně důležitá je otázka jestli má někdo právo rozhodovat o tom kdo bude či nebude dál žít.

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Pokud někdo ví, že jeho dítě se bude udržovat při životě jen s pomocí veřejných prostředků, pak touha po dítěti už není jeho soukromou záležitostí. I když je věda hodně daleko, přírodě se poroučet nedá.

Avatar uživatele
Registrovaný

ponovotná

postcd : nemám na mysli nějaké právní omezení v rozmnožování, to vůbec ne, to se mi příčí. mluvila jsem o onemocnění jejichž progóza je nepříznivá a umírají mladí (v průměru třiceti let) a jejich život není tak kvalitní.(z pohledu zdravého jedince).

Avatar uživatele
Bronzový

ponovotny

i když máš na mysli konkrétní případ tak se na něj vztahují obecné pohledy. Z mého příspěvku je vidět, že i když si tu budeme říkat, že správné by mělo být.... tak jsou situace, kdy to někdo vyřeší za nás

Avatar uživatele
Zlatý

iceT

a zase je to jen a jen na lidech jak se rozhodnou,to není ani o zákazech ani o příkazech,je to o svobodné volbě.pokud se lidi rozhodnou udělat ze svých dětí sirotky,je to podobné jako když se rozhodne starší pár mít děti,taky je tady možnost,že tihle rodiče zemřou příliš brzy.u genetických onemocnení je vždy nějaká šance,že se onemocnění potomkům vyhne a přeskočí generaci.také jsou vyšetření,podle kterých se lidi mohou rozhodnout,jakou šanci mají jejich děti.

Avatar uživatele
Registrovaný

ponovotná

ano,tady si na to přesně "kápla". určitě ti lidé zvažují jaká je pravděpodobnost, že onemocní jejich dítě. tím se dostáváme k jádru věci,které mě zajímá. já vím,že to dítě onemocní z 75%,mám do toho jít? s vědomím, že pokud onemocní,moc dobře vím co ho čeká?

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1912
Zlatý mosoj 1565
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1153
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 756
Zlatý Kepler 624
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.