Rokio

Myslíte si, že každý, kdo je nějak znevýhodněn, by měl být nějak kompenzován (pokud si to nezpůsobil vlastní vinou)?

V současné době platí, že většina lidí, kteří mají nějaký hendikep (staří, nemocní, chudí, národnostní menšiny atd.), mají nějaké výhody, aby byl vyrovnán jejich hendikep. Platí i o některých lidech, kteří si svůj nedostatek způsobili sami (např. těžcí kuřáci a alkoholici – jejich léčba).

Bylo by dobré, pokud by byly vykompenovány nedostatky úplně všech lidí, kteří si své problémy nezpůsobili?

A znáte určitou skupinu lidí, u kterých nejsou kompenzovány nedostatky, a přitom si je nezpůsobili sami?

Nejlepší odpověď
autacek

Sice napíši něco, co se ti asi nebude příliš líbit, ale vážně nevím kde bereš přesvědčení, že by ostatní společnost měla kompenzovat něco lidem, kteří se nepovedli. V Africe když nemáš co do úst, tak zemřeš. Ve zvířecí říši to platí jak by smet. Tak že, je-li naše společnost tak bohatá, že se dokáže z práce a činnosti ostatních postarat o lidi co jsou na ni odkázaní, považoval bych za vhodné projevit těmto lidem trochu vděku, což se jaksi mnohdy neděje.

Jinak rozhodnout, kdo si za svůj handicap může sám, či za co mohou jeho rodiče či genetika (co chceš říct na to, když si dva geneticky poškození jedinci pořídí potomka, též postiženého). Nebo chceš postihnout potomka za to, že matka byla feťačka a plod to poznamenalo? A kouření? Kdyby stát neměl příjmy z daně z tabáku, tak si je bude muset vzít někde jinde a že je to řádně velké číslo, proč myslíš, že se již kouření dávno nezakázalo. A co nezdravý způsob života obecně? Přejídání se, málo pohybu, atd.???

Když se podíváš na své schopnosti, nakonec jsi schopen něco dělat, tak dělej podle svých možností a schopností, jenže když ti stát skrz postižení něco zdarma přihodí, nebo případně ubere, jelikož se ti daří, jaksi se pak u řady lidí ztrácí motivace se snažit.

Kdyby bylo po mém, sociální cítění a dávky bych výrazně redukoval.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne ne.

Kompenzováno by mělo být jenom to, co dotyčnému
úmyslně nebo z nedbalosti způsobil někdo jiný.

Šla bych až tak daleko, že by např. člověku, který by měl pobírat invalidní důchod po nezaviněné autonehodě, tento důchod vyplácel viník nehody.

Poznámka:
Řada tvých příkladů nejsou žádné handicapy.

Edison

Další nápad na sociálismus? Takhle ale ani svět, ani příroda nefunguje. To jen lidi co nic nemaj, nic neuměj, nemaj se jak zasloužit… se honěj za rovnostářsvím. Jinak na to existuje spousta dost dobře prokazatelných výzkumů i pokusů, že to nefunguje. Onehdá takovýhle pokus dělal jeden profesor na nejmenovaném gymnáziu se známkami. Dopadlo to hůř, než se vůbec čekalo.

Henry1660

Pokud to bereš ze všech ohledů, tak spíš ne. Jestli někteří víc strádají a jsou na tom daleko hůř než ostatní samozřejmě by se jim mělo pomoci.

Každý má svůj život a své starosti a život už je zkrátka krutý.

Rokio

Edison: Já jsem patřil na ZŠ a na SOU k jedničkářům a na SŠ k dvojkařům, měl jsem nárok na úlevy a nevyužil jsem je kromě samotné maturity. Tam jsem měl navýšený časový limit.

Mc Merkurion

… když jseš tak fit a skvělej, tak proč se nevzdáš ID a nejdeš pracovat ??? neustále píšeš, že léky nepotřebuješ, tak se začni starat sám o sebe … zatím máš plnou hubu morálky, ale některým se může člověk, který veřejně napíše, že léky nepotřebuje, k doktorům chodí proto, aby měl ID může jevit jako pořádnej vyžírka a zneužívač systému !!!

Edison

A co chceš ještě?

Rokio

Edison: Vyrovnat se zdravým lidem, což se mi skoro povedlo. Dokázal jsem se vyrovnat mým spolužákům z OA a v některých oblastech je i překonat. Byl jsem nejlepší žák třídy v práva a v ekonomice. V ostatních předmětech jsem se spolužákům vyrovnal a pouze v účetnictví jsem zaostával. Nakonec jsem se stal stejně vzdělaným člověk jako většina obyvatel České republiky (úplně střední odborné vzdělání). Na učilišti jsem exceloval a na ZŠ jsem byl nejlepší, pokud šlo o průměr.

ivzez

Na tom ale musíš zapracovat ty sám.

Musel bys opustit své „argumenty“ ohledně prospěchu na ZŠ, OA i učilišti, protože je nemáš ničím podloženy. Vyjadřuješ se jako žák prvního stupně ZŠ, pravopisné chyby jsou horší než u žáka prvního stupně ZŠ. V oblasti práva nevíš nic (=píšeš jenom nesmysly), o ekonomii snad něco víš (zatím jsi o ní nenapsal tolik, abys zpochybnil i ji).

Chceš-li se vyrovnat zdravým, začni se jako oni chovat a jednat. (Nevyžaduj pro sebe žádné úlevy ani omluvy.)

Rokio

ivzez: Rozumím. Vynasnažím se.