Tabea

Myslíte si, že kapitalisté volí i levicové strany?

Z jakého důvodu?

Nejlepší odpověď
NoFear

Jsou různí kapitalisté, různí zastánci (a jen u samotného kapitalismus to nekončí). Myslím, že neplatí zcela, že pravice je výhradně prokapitalistická, levice prosocialistická. I když to tak asi většina vnímá. Obzvlášť pokud to není krajně extrémní. A levice není v tom smyslu, že je komunistická!/so­cialistická (utopistická, neexistující společnost).
Třeba mně osobně všechno to dělení na levici a pravici připadá směšné. Podle mě je to navíc hrozně neurčité, chaotické a nepřesné dělení, které se snaží zjednodušovat a zbytečně škatulkovat. Často dost nepřesně. A dokonce to může mít v různých zemích celkem dost jiné definice, které se ještě k tomu mění (nj, svatá VFR a její výmysly). A dokonce si to plno lidí vykládá, jak chce. Ale asi nejčastěji kapitalismus vs socialismus. Je to nejjednodušší… jenže to tak prostě nejde a tak jednoduché to fakt není.
Mně se pojmy „pravice“ a" levice" strašně moc protiví a nikdy bych nic takhle neoznačoval. Nepoužívám to, pokud s tím (v rozhovoru) nezačíná někdo jiný.
A teď ještě jaká levice a jaká pravice?
Kdybych se měl já dělit, tak bych řekl, že jsem pravičák (konzervativec, tradicionalista, monarchista, zastánce zcela volného trhu, bez regulací, tedy zastánce liberální ekonomiky, atd.). Ale nikoho tak nedělím ani sebe, protože to tak zkrátka nejde a i tamto, co se uvedl je nepřesné.
Definuj pravici a levici. (jinak než kapitalismus X socialismus, protože takhle to ani není).
Podporovat pravici by znamenalo taky zavrhovat vše dobré, co obsahuje levice a naopak. Jsou tu sice středy a různé blbosti, ale jsou to i tak nesmyslnosti a nepřesnosti.

Ale teda, jo. Myslím si, že dost kapitalistů volí levicové strany.

Další odpovědi
Pepa25

Ano, znám podnikatele, kteří volili třeba ČSSD. Jiní třeba volí křesťanské strany, které jsou obvykle spíše středové, se sociální politikou. Může to být třeba rodinnými poměry, ze kterých pocházejí. Ale je to rozhodně méně časté.

Kepler

Snad jen v jednom případě: že ta strana je jím ovládána.

led

Ano. Nájdu sa aj takí „kapitalisti“ nazvala by som to aj „podnikatelia, zamestnávajúci pracovníkov“ ktorí volia ľavicové strany. Ľavicová strana nemusí byť len komunistická strana, ale napríklad aj strana vyznávajúca líniu sociálneho demokratizmu.

JežíšKristus

Kdyby to bylo takto černobílé, to by se to žilo…

Midoc

Ne, většinou je nevolí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.