Rokio

Myslíte si, že jsem sobecký?

Spoustu svých skutků jsem udělal a dělám nezištně. Dělám je pro dobrý pocit a vyšší šanci dostat se po smrti do nebe.

Zde jsou příklady:

  • Půjčuji školní pomůcky.
  • Dávám papíry na písemky, pokud někdo nemá.
  • Dělám někdy službu ve škole, i když zrovna službu nemám.
  • Dříve jsem občas doučoval jednu spolužačku (poznámka: Moje pomoc byla neúspěšná, ale také jsem ji neuškodil).
  • Více než rok pravidelně přispívám drobnou částku na charitu Dobrý anděl.
  • Pomáhám dětem s učením (poznámka: NE se školními předměty, ale jak se efektivně učit, jak získávat dobré známky a jak se připravit na přijímací zkoušky).
  • Přispívám na domácnost a kupuji do domu vybavení, které si přeje rodina (poznámka: Toto možná není dobrý skutek, nýbrž samozřejmost, ale mamka to po mě nevyžaduje, avšak si myslí, že je to dobrá věc).

poznámka: Vypsal jsem jen ty dobré skutky, které nejsou samozřejmě (poznámka: Snad kromě poslední pomoci).
poznámka2: Možná jsem něco vynechal. Napsal jsem jen ty nejdůležitější.

A tuto otázku jsem nepoložil, abych se chlubil, či dokonce vypadal jako nějaký úžasňák. Chtěl bych jenom vědět, jestli jsem opravdu sobec.

Nejlepší odpověď
anonym

Uvedl si příklady které mají vést k jednoznačné odpovědi. „Nejsi sobec, jsi dobrodinec“. Ale v tom je právě ten problém. Pečlivě si sám příklady vybral a vyfiltroval, aby vedly k tomuto závěru a to mě mnohem spíš přivádí k názoru, že je to úplně jinak a tvoje EGO opravdu dominuje nad vším ostatním.

Další odpovědi
Kelt

Každý dar nemusí být chápáno jako dobrý skutek. Jiní dělají možná více a nechlubí se tím. Muslimové mají jednu z povinností dávat dar, ale dle možností. Nezáleží kolik, důležité, aby to viděl Bůh , v tomto případě Aláh. A dobré skutky konáme nezištně. Ty se chceš dostat do nebe. Ale Bůh neposuzuje lidi podle nějakých bodů v testu, kolikrát dali papír, kolikrát přispěli do nadace a pod. Přečti si knížku Neználek ve slunečním městě. Je to sice pohádka. Neználek chtěl kouzelnou hůlku, a proto dělal dobré skutky. Musel udělat nezištně 3 dobré skutky a nesměl myslet na tu hůlku. Bylo to těžké, ale dokázal to.
A k té tvé otázce. Vybereš si určité věci a na základě toho, chceš odpověď a předpokládáš, že jsi vybral správné věci. Jenomže se posuzuje celek a ne jeho část. Dětský balon má 6 barev a protože je tam modrá, tak je pěkný. Protože vše, co je modré je pěkné. Tak totiž uvažuješ ty. Na balonů jsou i jiné barvy, bílá, zelená a pod.

Mc Merkurion

… neděláš je nezištně,chceš se dostat do nebe >>> jseš prostě vyčuranej …

ivzez

»Dělám je pro dobrý pocit a vyšší šanci dostat se po smrti do nebe.«

Ano, jsi sobecký.
Nic s tímto podtextem není dobrým skutkem.