Startred

Myslíte si, že je ve výsledku jaderná energie všeobecně výhodnější než energie solární?

Nejlepší odpověď
Kepler

I když vezmeme v potaz jenom ekonomickou stránku věci, je cena energie z jádra přinejmenším věcí diskutabilní. Podíl výroby této energie celosvětově dlouhodobě klesá. Nejlevnější energie je bezesporu ta z obnovitelných zdrojů, tedy i ta solární. A to ani nemluvíme o ekologických dopadech. Likvidace jakýchkoliv materiálů z vysloužilých obnovitelných zdrojů v žádném případě nepředstavuje žádný problém. Jsou téměř stoprocentně recyklovatelné.

Další odpovědi
Edison

Všechno má svá pro a proti. Jaderná je stabilní, s minimálním odpadem. Zato je odpad prakticky neodbouratelný. Solární je zase prakticky bezodpadová, i když zatím nikdo neřeší, co se solárními křemíkovými články, až elektrárna doslouží, za to je silně nestabilní a funkčnost je silně závislá na počasí. Tak asi tak.

mzm

Jak píše Kepler, příprava jaderného paliva není nic energeticky nenáročného. Navíc se „vyhořelé“ palivo skladuje, protože je jednak nebezpečné a jednak vyhořelé/využité z max 10-ti procent. Takže se s ním počítá jako s jistým druhem druhotné suroviny. (např. https://www.cez­.cz/edee/conten­t/micrositesut­f/odpovednost/con­tent/pdf/cez_a_­radioaktivni_od­pady_-_nahled.pdf)

A zatímco ceny paliva pro jaderné elektrárny asi moc neklesají, ceny solárních panelů ano. Navíc se rozšiřují systémy záloh (baterka do domu). Pokud bude mít každý dům „malou“ zálohovací baterku, můžou se přebytky ve dne ukládat a v noci (za bezvětří) spotřebovávat. A pokud budou tyto systémy v síti, ne ostrovní, nemusí vadit ani když občas foukne víc nebo slunce překryje mrak…

dubraro

Jak kde a jak k čemu. Slunce sice svítí „zadarmo“, ale ne všude a vždy. Jaderná elektrárna dodává proud bez ohledu na počasí. Jaderná elektrárna zabere pro určitý výkon několik set krát menší plochu, než sluneční. V našich podmínkách má smysl spíše ta jaderná. Na Sahaře by byla lepší sluneční.

aliendrone

Popravdě NEVÍM. Kdybychom měli opravdový kapitalismus, dalo by se o tom spekulovat. Jenže dnes při samých regulacích, dotacích a vůbec pokřivenostech to nejspíš NEJDE odhadnout. Podívej – je sice fajn, že solární panel produkuje čistou energii, ale jeho výroba znamená ekologickou zátěž. Likvidace též. Jeho životnost je chabá (obvykle po 10 letech jeho účinnost spadne o 50%, nevěř reklamním kecům, které trvdí něco jiného)

Jeho cena je DRAMATICKY deformovaná (většina se vyrábí v solární supervelmoci č.1 Číně, kde panel koupíš v přepočtu za 1800Kč, u nás ovšem ten samý za cca 5000Kč – což je v našich pomínkách už na samotné hranici návratnosti – prostě proto, že se počítá s různými dotacemi, ekologickými úlevmi aj. kravstvem, které produkuje zkomírající dem(ent)okracie. :(

Každopádně jádro je v současnosti NENAHRADITELNÉ.

ivzez

Není.
Jaderné elektrárny produkují nebezpečný odpad, který dosud neumíme
(a je otázka, zda někdy budeme umět) využít nebo zlikvidovat.

Sklady nebezpečného odpadu vnímám jako „časovanou bombu“,
jejíž likvidace nás může přijít mnohem dráže, než oč se teď takto
získaná elektřina zdá levnější (výhodnější).

Je vůbec morální produkovat a zanechávat
příštím generacím nebezpečný odpad?

Edison

MZM, máš představu o životnosti takové baterie? Asi ne, viď. O ekologické zátěži jak při výrobě tak při následné likvidaci taky ne. O ekologii při výrobě a likvidaci soláru toho sice moc nevím, ale ono to taky nebude nic moc. Přecien… je to krystalický křemík. A zdoje pro výrobu jak baterií,tak solárů taky nejsou nevyčerpatelné. Všeobecná veřejnost bohužel vidí jen tu energii. Ale prostředky pro její získávání a distribuci, to už vnímá málokdo.

Edison

Keplere, o tý ekonomii bych si dovolil kapku diskutovat. Výroba a likvidace článků solárů není zadarmo. Zajištění stability systému taky zadarmo není. Nestabilitu solárních zdrojů je třeba kompenzovat. A to stabilními a dobře regulovatelnými zdroji. Voda pokryje špičky, ta na tohle nestačí. Na to jsou dobré TEPELKY. a to už moc ekologické není, to se asi shodnem. Takže nastupuje nejstabilnější zdroj, a tím je jádro. Vím, dalo by se argumentovat úložištěm energie: Supercapy, baterie… No to mě potěš. I ty se musej vyrobit, zejména lithium se musí vytěžit a zpracovat a to s určitou eco zátěží a po skončení životnosti zase zlikvidovat. Takže ani tím si nejsem tak úplně jist.

Jak píšu jinde a vždycky: Nejekologičtější energie je ta, kterou NESPOTŘEBUJEME.

Kepler

Samozřejmě, bez stabilních zdrojů se neobejdeme. Energie se ale dá skladovat i jinak, než v bateriích. Například pomocí přečerpávacích vodních elektráren.

Edison

To taky není to pravé. Jednak jejich výstavba není bezproblémová a zatížení ŽP vybudováním nádrže veliké. Navíc jiné je to třeba pro Německo, Rakousko, Itálii, Francii, Švýcarsko, kteří aspoň mají Alpy a jiné pro nás.