Kazatel

Myslíte si, že Indiáni udělali při dobytí ráje pripluvšími podobně osudovou chybu jako my při invazi připluvších dnes?

Také jich byla z počátku hrstka s vlastním náboženstvím, já bych v tom podobné prvky rozhodně viděl.

Nejlepší odpověď
Drap

Snažíš se srovnávat nesrovnatelné.

Další odpovědi
anonym

jediný podobný prvek je ekonomická motivace, evropané tehdy brali americký kontinent útokem kvůli půdě, levné otrocké pracovní síle a nerostnému bohatství. Ti se kterými si je snažíte srovnávat jsou sice také motivování primárně ekonomickými zájmy, … ale zdá se, že si vystačí jen se sociálními dávkami.

dubraro

Pokud vím, Indiáni se na rozdíl od nás dobyvatelům aktivně bránili.

aliendrone

Připadá ti snad, že by si Indiáni SAMI FINANCOVALI a organizovali import bělochů? Nebo že by se snad nebránili silou oproti nám, kteří import odpadu naopak usilovně podporujeme? (A hranice bráníme podobně, jako kdysi válčil západ proti Hitlerovi v „podivné válce“?) Nebo si snad dokonce myslíš, že běloši cestovali za oceán jen proto, aby se indiáni o ně starali? ;) :)

Podobné to je stejně, jako HOdinky a HOlínky – obojí se natahuje, že? ;) :D

Kazatel

@Drap: Ale ale, hak nesrovnatelné? Myslíte si, že to po pěti stech letech nesnese srovnání?

  • udělali chybu že je vůbec nechali vylodit?
  • měli je pobít ihned jak vkročili na jejich zem?
  • neměli se s nimi přátelit?
  • neměli se nechat podrobit mečem či křížem?
  • neměli přijímat jejich náboženství?
  • neměli přijmout jejich způsob života?
  • měli si dát majzla na zavlečené choroby

atd…

O tom kam to spělo snad není pochyb. Patrně tím srovnáním myslíte, že tehdy jsme byli na druhé straně, ne?

Pepa25

Drap: nevzpomínám si na otázku uživatele „Kazatel“, která by nebyla zavádějící …