Avatar uživatele
Zlatý

Myslíte si, že elektromobilita má budoucnost?

Výhody a nevýhody jsou snad jasné. Taky jsem četl, že v GB pracují na chemických článcích o 10x větší kapacitě než dnešní lithiové. Pošlou e-auta do historie 100 let vývoje spalovacích motorů?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ad poslední věta - jo, pošlou, limitované zásoby ropy a lace elektriky jsou (budou) neúprosně...
;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dokud se nezvýší dojezd elektromobilů na úroveň dnešních aut se spalovacím motorem a dokud nebude dobíjení trvat stejně dlouho jako tankování, tak se to neuchytí.


Avatar uživatele
Bronzový

Elektromobily jsou nad naftou a benzínem jasnou budoucí jedničkou. Jediný problém, který mají, je řešení zdroje a uchování energie. Na tom pracuje řada týmů po celém světě, a tak se řešení tohoto problému jistě dožijeme.

Nafta, potažmo benzín jsou vyčerpatelné a neuvěřitelně neekologické způsoby pohonu aut, strojů nebo elektráren. Elektrickou energii dokážeme s různou efektivitou vyrobit téměř z čehokoliv, fosilní paliva nikoliv. Takže jednou se nám rozsvítí, začneme přemýšlet o našem životním prostředí a třeba i oželíme pár minut navíc při "tankování" nebo o pár kilometrů kratší dojezd.


Avatar uživatele
Pokročilý

Elektromobily jsou technologie starší o třicet let, než spalovací motory. Kolem roku 1900 jich byla většina ze všech aut, kvůli snadnému ovládání, resp. startování a údržbě. První auto, které překročilo 100km/h byl elektromobil. Elektromobil je tak vlastně prehistorická technologie. Všechno co kdy bylo na baterky větší než kniha vždycky stálo za prd, od aut až po ponorky.

Naakumulovaná energie totiž v případě baterií činí v optimálním případě jenom 1/42 energie nafty, 1/38 energie benzinu v poměru k váze. Všimněte si, že rozdíl mezi benzinem a naftou je jen pár procent, přesto je to dost na to, aby se dnes už prakticky nafta preferovala jako palivo automilů. Za zmínku stojí jen to, že efektivita elektromotorů je zhruba dvounásobná efektivitě spalovacího motoru.

Přesto auto na baterky je asi jako kamarád na baterky. Současné elektromobily se tak snaží snížit váhu, odpor kol, odpor vzduchu a spotřebu energie (klimatizace, topení, světla) na minimum. To je ale jenom zmírňování problému s bateriemi, nikoliv řešení. Je to mrtvá technologie, kterou každou dekádu někdo snaží oživit.

Ještě jenom doplním, že ekologická zátěž elektromobilů sice nikdy nebyla přesně vypočtena, protože nejde srovnávat pár prototypů s miliony aut, ale baterie je třeba měnit a jsou těžko recyklovatelné, elektřina se ve většině světa vyrábí z fosilních paliv a dobíjení baterií je značně ztrátové množství uložené energie v bateriích.


Avatar uživatele
Bronzový

Myslím si, že budoucnost určitě mají. Ale... právě ty baterie. Buď nemají dostatečnou kapacitu, ale jsou lehké, nebo mají a váží půl tuny.
Až budou baterie, které budou mít obrovskou kapacitu, vážit 50kilo a velikost krabice od banánů, to bude super. A až to všechno bude, stát si na to vymyslí takový daně, že lidi budou chodit zase pěšky, protože jestli v té době ještě vůbec benzín/nafta bude, tak bude stát 200kč/litr.


Avatar uživatele
Stříbrný

houby, nafta a benzín budou smrdět z výfuků do soudnýho dne i když litr bude za stovku či dvě, jsou to kšefly, zisky a tantiemy, špinavej byznys, pochopte. a občan vůl to zaplatí. a rád...


Avatar uživatele
Registrovaný

Podle mě budoucnost má, vzhledem ke zvyšujícímu se vědomí lidí.. Otázka je, jestli jsou elektromobily v samém důsledku ekologičtější (likvidace baterií). Co bude až dojde ropa, uvidíme. http://www.tipcars.com/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Pozor, spalovací motory fungují i na zcela nefosilní paliva - třeba vodík. A spalinou je čistá vodní pára.

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

To jo, ale vodík dovedeme nejsnáze vyrobit zase jenom z těch fosilních paliv.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Ne, může se vyrábět třeba i elektrolýzou vody, elektřina může být z obnovitelných zdrojů. Bohužel největším a nevyřešeným problémem zůstává skladování vodíku.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 741
Stříbrný cukrar 689
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 297
Zlatý Kepler 295
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 232

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.