Rokio

Myslíte si, že děti by se také měli účastnit rodinné rady týkající se domácího rozpočtu?

Je podle vás vhodné, aby rodiče diskutovali s dětmi přiměřeně ke jejich věku o finančních záležitostech rodiny, nebo si myslíte, že peníze jsou věcí rodičů?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, podle mne je vhodné s dětmi diskutovat
i o finančních záležitostech a o rodinném rozpočtu.
Samozřejmě úměrně k věku dětí.

Děti si tak nejen udělají představu o možnostech rodiny,
ale naučí se i přemýšlet o výdajích, o potřebách a zájmech
všech členů rodiny, přizpůsobovat své požadavky ostatním
členům i možnostem rodiny, …
Od věci není ani to, že se naučí rozumně argumentovat.

My jsme s dětmi většinu věcí probírali. Konečné rozhodnutí bylo
na nás, ale nevzpomínám si, že by děti s něčím nesouhlasily…

Další odpovědi
anonym

Pokud je dítě už schopné přemýšlet o potřebách rodiny a nejen svých vlastních proč ne. Určitě by to nemělo vypadat tak že dítě práskne do stolu, prohlásí že má právo sedět v této radě a předloží své „právoplatné“ pořadavky na virtuální helmu, konzoli a nový telefon 🙂 To by rodina velmi brzy zbankrotovala.

dubraro

O rozpočtu by měl rozhodovat ten, kdo do něj přispívá, v míře úměrné svému příspěvku.
To platí obecně, ne jen v rodině.

marketa54321

Pod rodinnou radou týkající se rozpočtu si představím diskuzi o zakoupení nového nábytku, auta, rekonstrukce apod. V takovém případě by měl rozhodovat ten, kdo obětoval úsilí a čas na získání finančních prostředků.

Další věcí je pak diskuze o tom, na jaké záležitosti by měl rodič finančně přispívat svému dítěti, a v kterém případě jde o příspěvek zasloužený. V tomto případě je myslím rada na místě a často se tak v rodinách neděje.

Dochy

Diskutovat klidně mohou. Jak jinak by se děcka měla naučit spravovat domácnost.
Ovšem právo i povinnost rozhodnout je na „pánovi domu“ (a kdo to bude, nebo zda půjde opravdu o „demokratické“ hlasování neřeším)