Smlouvyzdarm

Myslíte si, že chtěli tímto článkem lidi vystrašit, nebo to měla být spíše reklama na notářské služby?

https://www.no­vinky.cz/finan­ce/442952-na-zmenu-stanov-maji-svj-uz-jen-pul-roku.html

Děkuji za odpověď Ivzez (příspivala si na pomocvpravu, že ano? Tam mi to přišlo být mnohem lepší než tady – škoda,že to tam zahltila ta azbuka). Šlo spíše o to, že ten článek byl postavený celý na hlavu – uvádí, že společnství vlastníků jednotek (SVJ) musí do konce tohoto roku upravit stanovy, ale z NOZ vyplývá, že tato lhůta uplynula již 31.12.2016, (konkrétně to vyplývý z § 3041/2, který hovoří, že SVJ upraví stanovy „do tří let od nabytí účinnosti zákona“. Dle počítání lhůt tuším § 605/2 v návaznosti na účinost zákona § 3081 01.01.2014 je tak jediným správným datem 31.12.2016. Nej­smutnější je na tom to, že je v čláku i vyjádření przidenta notářské komory, který to zcela jistě ví a navíc sám upozorňuje, že se v rejstříku zapisují statutáři apod., kdy uvádí, že ideální je vše dát dohromady se stanovami schvalovanými za přítomnosti notáře. Problém je v tom, že tomu tak vůbec nemusí být, protože vrchní soud ji rozhodl, že ustanovení § 1200 tuším odst. 3, kde se hovoří, že stanovy musí být přijaty formou veřejné listiny (notářského zápisu) se nevztahuje na SVJ vzniklá před rokem 2014, čili schvalování nových stanov není nutná přitomnost notáře, zatímco jeho vyjádření má navodit dojem, že přítomen být musí. Také se tam hovoří o sankcích, čili z mého pohledu to byla spíše lživá kampaň – reklama na notářské služby. Stačí zavolat na rejstříkový soud a tam zjistíte, že SVJ již mělo mít stanovy přizpůsobeny NOZ, ale také tam zjistíte, že Vás pokutovat nebudou, kdy nejdříve vás vyzvou k nápravě a stanový vám přiměřenou lhůtu. Až v případě, že nezareagujete ani na tuto výzvu tak by mohlo dojít na nějaké sankce. Čili dle mého dezinfomace hodná označení jako poplašná zpráva. Horší je to tím, že se celé věci účastní prezident notářské komory…

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne je to spíše „PR“.
Většinu lidí to myslím nechá v klidu…

Mně se to nechtělo až tak rozebírat. Navíc si myslím, že většina
těch, kdo byli povinni stanovy upravit, tak učinila už v roce 2014.
A řadoví členové se o toto obvykle příliš nezajímají.

Fóra Pomocvpravu je škoda, přispívala jsem tam ráda. Když se tam objevila
ta azbuka, zkoušela jsem sehnat kontakt na provozovatele, ale žádný „oficiální“
jsem nenašla. Napsala jsem několika členům, ale žádná reakce…

Smlouvyzdarm

Tenkrát jsem to taky zkoušel. Dokonce se mi tam ozval nějaký ten admin. Vyměnil jsem si s ním dva maily, ale pak už se neozval… Škoda. Tady tomu prostě něco chybí, alespoň dle mého.

Smlouvyzdarm

…samozřejmě, že soud lhůtu stanoví… nevím kde soudruzi udělali chybu, že jsem tam napsal Y 🙂