huxa

Myslíte si, že bychom, jako lidstvo, byli mnohem dál, jestliže bychom neměli „společenskou morálku“, ale každý by měl

vlastní? Resp. Nemusela by brát část lidí ohledy na morálku zažitou, nikoliv většiny.
Třeba dnes je proti morálce v Česku jíst psy, kočky, krysy, ovšem proč? Je to zvíře, jako každé, má to stejné maso, cítí stejně bolest, jen morálka společnosti toto odsuzuje.

(morálka nic společného se zákony, tudíž s právním systémem není nijak důležitá)
Doplňuji:
Jak říkám, nepleťte do tohoto znásilňování novorozeňan, pití krve z jednorožce za měsíčního svitu, apod.
Morálka není synonymum pro etiku či zákony. Utilitarismus vytvořil z velké části zákoníky, proto třeba není jíst myši nelegální, ani to nebylo za Chamurapiho, apod.
Jestliže by nebyla nějaká celospolečenská norma, kdy by společnost odmítala jedince, kteří mají jiný názor na dané téma, byli by lidé ve společnosti více různorodí a díky tomu očekávám, že by se mohli také více projevovat.

Nejlepší odpověď
iceT

Nemyslím,myslím si,že kdyby i jen část lidí měla vlastní morálku,tak by to byla rovnou Sodoma-Gomora,bez pravidel,bez svědomí.To by asi nešlo,to by byla doba kamenná,nikdo by se o nikoho nestaral,jen o sebe.Takže by lidstvo nebylo mnohem dál,to spíš někde v pekle.
Už takhle stačí,že některým morálka dost chybí.
Doplňuji:
Třeba dnes je ve většině rodin pes a kočka za člena rodiny,proto se psi a kočky běžně u nás nejí,ale myslím bývaly doby,kdy byl všeho nedostatek a toulaví psi a kočky byli na jídelníčku. Hele,babičku jakožto člena rodiny bys taky nesnědl.
Morálka jako taková chybí a nemusí se ani nijak porušovat zákon.Stačí,že dospělé děti týrají rodiče,jiní své rodiče zase strčí do domova důchodců,to ti nestačí?To ti přijde morální?

Další odpovědi
anonym

Morálka se promítá do zákonů, ne, že nemají nic společného…
😉
Netuším, co myslíš tím – „že bychom, jako lidstvo, byli mnohem dál“ – ale kdyby se každý řídil jen „svou“ morálkou (a neexistovali zákony), byl by ve společnosti pěknej ´maglajs´…

marci1

Určitě ne. Představ si, že by se každý v Tvé rodině choval, jak se mu zachce. Morálka je velice důležitá. Jsou třeba pravidla a normy chování ve společnosti, které vyjadřují názory na jednání člověka z hlediska dobra a zla, čestnosti a nečestnosti, správnosti a nesprávnosti. „Normální“ přece není být zlý, nečestný.

mosoj

Otázka úplně o ničem. To že lidská rasa oplývala nějakou morálkou a svědomím, umožnilo pokrok v nastolování stále vyspělejších společenských zřízení. To ovšem končí !!!

http://www.zve­davec.org/komen­tare/2014/07/6­077-svet-odsouzen-k-zaniku-kvuli-bezstarostnosti-zapadu.htm

Jo a takovýto článek prý může napsat každý blbec ( padl zde takovýto názor).
To ovšem neznamená že Paul Craig Roberts je blbec ( naštěstí).

Nazdar Bazar

Protože jsou lidé konformní, vždycky nějaká morálka napodobováním ostatních vznikne. Pokud ji však budou určovat příliš zvláštní lidé, může pak spočívat opravdu v pití krve z jednorožce…

Drap

Určitě dál nebyli

Quimby

Já myslím, že ano.
To samé s náboženstvím, kdyby se kvůli němu nevedli války, tak by bylo líp. A v nich šlo jen o to zabít ty, kdo nesouhlasí s mýma hodnotama/morál­kou/názory.
Myslím, že dost lidí právě nepochopilo otázku a nebo si pod morálkou představí jiné věci.

da ny

Ano, lidstvo by bylo mnohen dál ....... , už dávno by bylo v pdli, vyhynulý druh!

dudu

Huxo zlatý. Klaus a jemu podobní nám slibovali, že do dvaceti roků budeme druhé Švýcarsko. Na tom kde fakticky jsme se určitě shodujeme, jen tuto vulgaritu nesmím napsat. A nestalo se tak proto, že většině politiků, finančníků, velkým marketům, řadě živnostníků a hlavně tzv. šmejdům jsou slova morálka nebo dobré mravy neznámými pojmy?? Dnes např. ve skupině zbohatlíků „letí“ a jsou obdivovány projevy zpupnosti a nadutosti!