Rokio

Myslíte si, že by si památka rotunda svaté Kateřiny zasloužila být v seznamu UNESCO?

zdroj obrázku: pixabay.com – Isvoboda4

Nejlepší odpověď
annas

Snad ano, že jde " o poslední existující památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě.
Po sjednocení českého státu založil snad již před rokem 1037 hrad
český kníže Břetislav I. Areál hradu Znojmo se stal po zřízení moravských údělů sídlem knížete, současně též správním a církevním střediskem.

Podrobný archeologický průzkum v letech 1987–89 potvrdil, že knížecí
rotunda zasvěcená původně Panně Marii s pozdější funkcí velkofarního
kostela byla postavena kolem poloviny 11. století."

Je to národní kulturní památka.

https://www.znoj­mocity.cz/rotun­da-sv-kateriny-narodni-kulturni-pamatka/d-1160

--
Zřejmě mají historici jiná kritérria, třeba to, že nejde o nejstarší rotundu, jen poslední přemyslovskou památku . Ale těcho památek je mnohem víc, některé další jsou také národní památkou.

Třeba v Českých Budějovicích, kde je náměsti Přemysla Otakara městskou rezervací, a stavby na něm jsou zapsané do státního seznamu památek.

Navíc rotund je u nás několik starších, kromě toho jsou i v jiných zemích.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rom%C3%A1ns­k%C3%A1_archi­tektura