pánŠtě

Myslíte si, že by měly existovat zoologické zahrady?

Myslíte si, že by měly existovat zoologické zahrady pro zvířata, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí? Domníváte se, že uměle vytvořené prostředí má vliv na jejich rozmnožovací schopnosti? Myslíte si, že to co má vyhynout stejně vyhyne i bez lidské snahy to zachovat?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ZOO mají smysl a jsou důležité pro přežití mnoha druhů. Už je známo mnoho příkladů, kdy se podařilo ohrožená zvířata vrátit zpět do přírody. Ovšem u bílého nosorožce je šance minimální, protože na celém světě žijí už jen 3 poslední kusy (1 samec, který už není reprodukce schopný). Leda by se podařilo umělé oplodnění a odnošení v tělě samice příbuzného druhu, ale tohle ještě není vyzkoušené.

Další odpovědi
zjentek

Odpovím trochu jinak. Tak třeba já si svět bez zoo zahrad vůbec neumím představit. Stejně jako bez arboret. V „zoech“ se dá zažít spousty zážitků ze života zvířat a ani se nemusíte spoléhat na „štěstí před objektivem“.
Cestování po světě mám spojený s návštěvami zmiňovaných zahrad. Myslím si, že tak poznám mnohem více nežli ti, kteří také cestují za poznáváním fauny a flóry, ale preferují jiné návštěvní cíle. Cestovat do „divočiny“ a očekávat poznání mnoha druhů je naivní a pošetilé. Lidé mají v tomto směru různé koníčky, ale většina z nich je založena na náhodě a nebo právě na štěstí. Někdo pozoruje týdny jediný místo někde na zemi, aby mu před objektiv vylezl tvor, kterej se v daný zemi, spokojeně nakrmenej, pohodlně válí v zoo. Jinej si koupí flintu, zaplatí si „výstřel“ a vyrazí do Afriky na lva, že? Taky zážitek. No, už minimálně z tohoto důvodu by zoo existovat měly. Možná, že tam někdy nějakej „idiot s flintou“ najde v očích zvířete něco, co mu v budoucnu už nedovolí vystřelit. Množství lidí tam nachází různé inspirace, poznatky a samotáři tam mohou objevit i radost. Svět v zoo vypadá, že je na něm živo. A úroveň zahrad je vysoká, to jsou zase mé poznatky ze světa, který jsem poznal.

MobilManiak

A oni neexistují? Třeba nosorožec bílý, toho už je jen pár kusů a v Dvoře Králové ho chovají,aby se rozmnožil atd. ZOO pouze pro skoro vyhynulé druhy neexistuje, aspoň myslím.

anonym

Ne, neměly by existovat! Copak zvířata mají zahrady s lidmi? Kdyby stát nařídil bezplatný vstup a žádné dotace do ZOO, co myslíš, že by se dělo?

Malý velbloudek se ptá maminky: „Maminko, proč máme na zádech ty dva hrby?”
„Víš, synáčku, to když jdeme s karavanou po poušti, tak v nich máme zásobárnu vody.”
„Aha.”
„A maminko, proč máme na očích takové dlouhé řasy?”
„Víš, synáčku, to když jdeme s karavanou po poušti, tak aby nám písek nepadal do očí.”
„Aha.”
„A maminko, proč máme na konci nohou takové chlupaté chomáčky?”
„Víš, synáčku, to když jdeme s karavanou po poušti, tak aby se nám
nohy nebořily do písku.”
„Aha. A maminko, není nám to všechno tady v ZOO na ho*no?”

postcd

nevím, ale jak píše Kepler tak už se povedlo díky nim udržet na živu určité druhy a rozmnožit je + vypustit znovu do přírody. Navíc je to asi dobré když děti poznávají zvířata a vidí jak fungují.

pucipuci

Co mělo vyhynout už vyhynulo dávno, nyní za vše může člověk svým lovem a kácením/měněním přirozených lokalit, takže už díky tomu vyhubil i to, co by tu bez člověka zachováno bylo. A zoo je jen slabý pokus zvířeně pomoci…Ale hlavně, že tu je.

pánŠtě

Myslíte si, že pokud se v zajetí narodí např. tak velké zvíře jako je slon, má šanci vést plnohodnotný život tak jako ve volné přírodě? Myslím, že slon díky své velikosti z pohledu vývoje druhu potřebuje obrovský prostor k tomu aby mohl plodit zdravé jedince

zjentek

Záleží na komfortu té které zahrady. Pokud se tam už ale narodil, tak ty podmínky tam jistě byly. A tyto podmínky jsou jediným poznáním takového zvířete, takže pro něj jsou opět komfortní- nenesoucí s sebou žádné smutky.