smuki7

Myslíte si, že by bylo možné přizpůsobit gravitaci, dejme tomu na Měsíci, té pozemské?

gravitace závisí na hmotě ale lze utvořit umělou gravitaci pomocí rotace ale lze to i s planetou či měsíci ? nebo lze použít i nějaký jiný způsob ?

Nejlepší odpověď
dubraro

Gravitace je funkcí hmoty. Aby byla na Měsíci stejná gravitace jako na Zemi, musel by mít stejnou hmotnost jako Země.

Další odpovědi
Dochy

Gravitaci zatím umíme „simulovat“ jen pomocí odstředivky. A nejsem si jist nakolik by to pro nějaké rozumné využití na Měsíci bylo reálné.

Ad Dubraro, Kepler:
Gravitace, resp. gravitační zrychlení je závislé na hmotnosti středového tělesa a vzdálenosti od něj. Pro bodová tělesa je to jednoduché, gravitace je úměrná hmotnosti středového tělesa a nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti (g=k*M/r2) Pro reálná tělesa je to složitější, protože se gravitační účinky různých částí toho tělesa vektorově sčítají. Pokud budeme uvažovat silové působení mezi dvěma reálnými tělesy bude to ještě zajímavější… Pro velké vzdálenosti se to zas dá s dostatečnou přesností zjednodušit na bodová tělesa (F=kMm/r2)

Kepler

Doplňuji dubrara: …a průměr taky.

Edison

Proč průměr? V gravitaci, průměr, nebo-li velikost, nehraje roli, pokud vím. Jinak myslím, že zvájemným působením by se dost významě pozměnily dráhy obou těles.

Dochy

Víš špatně. Velikost také znamená vzdálenost od těžiště (pro pozorovaný předmět na povrchu tělesa) a to se dost projeví (M/r2) – ale nebude to přesné kvůli vektorovému sčítání gravitačních sil.

A nějak se tu zapomíná na to zda jde o tělesa mechanicky svázaná či ne (pozorovatel stojící na povrchu planety či měsíce má poměrně silnou mechanickou vazbu)