vas999

Myslíte si, že autorská práva brání šíření děl?

Mám někdy dojem, že dnešní doba se rozvíjí tak rychle, že autorská práva (tedy 70 let po smrti autora) jenom bráním tomu, aby se zvláště různé cizí filmy a seriály rozšířily, a když práva vyprší, je již pozdě a film by se dal považovat za příliš starý. Máte také jako já pocit, že by se autorská práva měla zkrátit, aby se díla měla šanci rozš´ířit ještě v době, pro niž byla vytvořena?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, mám ten pocit, Autorská práva vznikla jako ochrana děl, na kterých by ten autor mohl něco vydělat, případně i jeho potomci. Podle mně u některých děl by stačila ochrana na 5 let u jiných na 20. Pak už to nikoho nezajímá. Šíření to opravdu brání, ale z něčeho ti umělci žít musí. Jsou ale takoví, kteří to pochopili a vydávají CD volně ke stažení, třeba Jarek Nohavica.

Další odpovědi
ivzez

Autorské právo je potřeba vnímat ze dvou úhlů.

  1. Autorské právo
  2. Právo na odměnu za užití autorského díla

Prvního práva se nelze vzdát, autor zůstává autorem i v případě,
že se vzdá práva na odměnu a poskytne své dílo k volnému užití.

Nemyslím si, že by autorské právo bránilo šíření děl.
Kdokoliv má o dílo zájem, může zakoupit knihu, CD/DVD,
lístek do kina či divadla, na koncert, na výstavu, …
Podle mne brání pouze volnému šíření kradených děl.

Jiná otázka je délka ochrany autorských děl.
I mně se zdá 70 let dost dlouho, podle mne by stačilo 50 let po smrti autora.
Ale jsou země, kde jde o 100 let a mám pocit, že jsem někde „zahlédla“ ještě
delší dobu. Z tohoto úhlu pohledu na tom myslím nejsme až tak zle.