Funna

Myslíte, že by Češi žijící trvale v zahraničí měli mít právo volit vládní orgány ČR a ovlivňovat tak na dálku náš život?

Právě jsem náhodou narazila na článek, v němž se čeští občané žijící v zahraničí vehementně domáhají práva volit do poslanecké sněmovny ČR na více místech než jen v těch několika určených (např. v USA jsou jen 4) a uspořádali kvůli tomu „protestní“ běhy. Toto ale propaguje Češka z USA, žijící tam TRVALE se svou americkou rodinou.
Pozn.: všichni Češi volící v cizině budou vybírat strany z kandidátky pro Ústecký kraj

Moje otázka tedy zní:
Myslíte si, že Češi žijící TRVALE v zahraničí (tím nemyslím např. studenty, pracovníky, umělce atd. co jsou tam na „dobu určitou“ a chystají se vrátit, ale ty, co jsou tam žijí dlouhodobě např. přes 10 let a zjevně se do Česka nevrátí), by měli mít právo volit vládní orgány ČR a ovlivňovat tak na dálku náš život, i když zde dlouhodobě nepracují, nežijí, neplatí daně, třeba už mluví i špatně česky atd.?

PS: CHYBKA SE VLOUDILA první anketní otázka měla znít:
Ne, toto právo budou mít, až se vrátí do vlasti

Nejlepší odpověď
Drap

Jiné - napište svůj názor

Myslím, že by mohli volit, ale museli by se na volby vrátit a odvolit tady. Pokud zde někdo nežije a ani pravidelně nenavštěvuje nedovolil bych to. Bohužel ale tak to nebude, protože některým zájmovým skupinám se to nehodí. Pokud však připustíme, a já osobně tomu věřím, že naše politika je řízena, přinejmenším vehementně ovlivňována ze zahraničí, tak se tomu stejně neubráníme. Dalším důvodem proč volit ze zahraničí je to, že odtud se bude volit elektronicky a v takovém případě se nejlépe manipuluje a upravuje výsledek voleb. Aby to nebyly jen spekulace, tak jeden konkrétní případ. Pan Bartoš, který se už vidí premiérem se narodil v Jablonci, trvale bydlí v Praze, ale na kandidátce bude v Ústí. Proč asi? V Ústí budou při sčítání zahrnuty hlasy ze zahraničí.

Další odpovědi
Kepler

Jiné - napište svůj názor

Rozhodujícím kritériem je, zda má či nemá občanství ČR. Sice jde často o lidi, kteří se o politické dění ve své vlasti nezajímají, nebo má informace odlišné od toho, co se píše u nás, ale to podle mně nevadí. Takových lidí je hodně i u nás.

Emefej

Ano, a i se do ČR nikdy nevrátí, je to jejich právo

Volební právo má každý občan ČR starší 18 let. Co je na tom nesrozumitelného?

Nassin

Jiné - napište svůj názor

Pravda je, že pokud splní nějaké podmínky, tak volit může, ale z mého hlediska to je nepochopitelné. V ČR daně neplatí, o dění v ČR se nezajímá… ale volit by chtěl. Jsem proto, aby se upravil zákon ve prospěch občanů trvale žijících na území ČR.

Ametyst

Jiné - napište svůj názor

Oni bohužel stejně volí, protože se nezrekli občanství ČR. Je to špinavost, volit pro někoho jiného, a schválně se v tom nemuset plácat . To je typicky případ posledních parlamentních voleb, kde Top09 volili jen v Praze a na zahraničních ambasadach. Teď se chystá další špinavost: piráti vedou kandidátku v Ústeckém kraji, tak tam je zahraničí bude volit, jak zmíněno v podotázce.

Pepa25

Ano, a i se do ČR nikdy nevrátí, je to jejich právo

Ano, každý občan ČR má samozřejmě právo volit do parlamentu. Samozřejmě to neznamená, že mu má pro to stát vytvářet podmínky za každou cenu (např. volební místa všude, kde zrovna pobývá), ale pokud je to možné, tak by měl.

Nechápu, proč se to někomu nelíbí z „ideologických důvodů“?! Samozřejmě třeba do obecních voleb volí jen ti, kteří na daném místě bydlí.

modnar

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

elkon

Jiné - napište svůj názor

Není důvod, aby ovlivňovali dění u nás, když zde nežijí. Pokud se vrátí, pak není problém aby volili. Bral bych to jako výsměch „nesme tam, ale pěkně jsme vám zavařili“.

Lgee

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

CTTON

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

Mc Merkurion

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

… ať volí tam, kde žije … většina je odtržena od reality a víme, jak to tehdá bylo s TOPkou …

paul1

Ano, a i se do ČR nikdy nevrátí, je to jejich právo

Já si myslím, že by toto právo mít měli a to mluvím především za sebe. Už jen z toho titulu, že mám občanství ČR. Zpět se vracet už nebudu, mám vysoký věk (80+), žiju tady (SR) přes 60 let, ale Čechem, resp. Moravákem se cítím stále. Jak jsem se sem dostal? Po vojně (v SR) jsem se tady oženil a zůstali jsme tady kvůli bytu. Máme tady dům a blízko nás bydlí dcera, která se o nás stará. Dění v ČR průběžně sleduji a myslím, že mám o něm dostatečný přehled. Informace získávám z internetu, tisku, některých pořadů v TV , potom živě při návštěvách příbuzných, i syna, dále přes dosti čilý styk přes skype s bráchou, i synem a dalšími příbuznými, kteří bydlí v ČR.
Nedávno jsme se o tomto způsobu hlasování bavili s jedním dobrým známým Čechem, který měl podobné názory, jako někteří v této diskusi. Přitom on volil a dlouhobobě volí extrémisty a názory má pomýlené vlivem různé propagandy. Srandu pro jeho názory si z něj dělají i jeho soukmenovci. Přitom žije celý život v ČR, pracuje tam, i platí daně, takže má tam volební právo, ale nějak se to na jeho smýšlení bohužel neprojevilo.
Původně jsem chtěl ještě něco dodat, ale už to nechám tak, jak to je.

jepik

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

Autista

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

Herjulfson

Ne, můžou toto právo budou mít až se vrátí zpět do vlasti

Kdo tu nežije ať nediktuje jak to tady bude vypadat. Je to stejné jako bych já byl tady a chtěl volit prezidenta v USA, byť uznávám, že nemám jejich občanství.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Přece jen ještě něco doplním. Myslím, že je lepší se na tyto žabomyší vojny podívat trochu s nadhledem. Jsme v EU , hranice v podstatě nejsou, jen tedy ve zvláštních případech. Takže pokud jde o mne, tak se cítím hlavně občanem EU.

Funna

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Nikde jsem nepsal o „hrdém“ občanu, co Vás k tomu vede? A odkdy si tykáme? Domnívám se, že jsem o hodný počet let starší, tak si to vyprosím. A jak víte, koho volím? Jste vedle jako ta jedle. Já jsem totiž tento způsob volby ani jednou nepoužil a ani nepoužiju, mám to hodně z ruky a ani mi to za to nestojí. Ke spokojenosti mi stačí jen ten pocit, že kdybych chtěl, tak mohu. To je jakýsi pocit svobody, jestli Vám to něco říká.
A proč si myslíte, že „nemám kecat“ (to je tedy slovník – moc se to pro dámu nehodí a ten druhý výraz o k… raději přehlédnu) a že mi do života v ČR nic není. Milá dámo Já jsem prožil v Československu,
tam se narodil, pracoval a platil daně 53 let (do rozdělení republiky). Potom jsem ještě pár let před důchodem v ČR pracoval a platil daně.
V ČR mám syna, bratry a sestru a hodně příbuzných (ani nevím kolik, ono se to stále mění, ale jde to do desítek). Také tam mám hodně kamarádů (do vojny jsem tam bydlel) a známých z předdůchodového věku. Takže kdyby šlo jen o to, že bych jim měl přispět k starostem, jak si organizovat život tím, že budu účasten volebního klání, tak bych měl snad trochu k tomu právo a rád bych jim pomohl. Jenže jak jsem psal, mám to hodně z ruky a volit nechodím, stačí mi jen ten dobrý pocit, že se na zapadlého vlastence nevyflákli.

Funna

Milý pane Paule, pokud máte potřebu „kecat“ (pokud jste Moravák jak tvrdíte, tak by Vám tohle slovo nemělo dělat problém, na tom není nic vulgárního) do života v ČR, tak se vraťe…nechcete? tak si vezměte slovenské občanství a volte tam…alespoň já bych to tak udělala…proč žít v zemi, ve které nemám právo mluvit do její budoucnosti??…
a ty řeči o Československu si prosím nechte…taky jsem se narodila a žila v ČSSR…a pamatuju, že na kandidátce byla jen jedna strana…no a?…to mi dává nějaká zvláštní práva, mluvit někomu jinému do jeho života??…

paul1

Já mám české i slovenské občanství od doby, kdy jsem si mohl oboje zvolit a nechat. Takže volit už mnoho let chodím tady, v SR. O Československu (budiž mu země lehká 😁 ) jsem psal proto, že jsem po celé ty roky platil tady daně, potom i před důchodem jsem platil daně několik let i v ČR. No a teď pár let platím daně v SR. Také jsem to napsal proto, že nejsem žádný přišelec. Já jsem se z tohoto území nehnul a že tam vznikly nějaké hranice mne v podstatě nezajímá. Ale žiju v EU a tak se na to i dívám a snažím se cítit jako Evropan.
Jo a také mi nějak uniká spojitost s placením daní a možností volit. To by ti, co žijí v ČR, resp. SR a platí daně v daňových rájích také neměli volit? A je jich dost.

Funna

jo a ještě poznámka: co jsi? pán bůh? že soudíš jiné za jejich názory?…to, že si každý může myslet a dělat co chce (pokud neporušuje zákony) je kouzlem demokracie…a jestli je pro tebe měřítkem „normálnosti“ a neochvějnosti pravdy to, co si myslí většina (jak píšeš soukmenovci), tak jsi bohužel pomýlený ty…

paul1

Ještě jsem tady našel dodatek – co k tomu dodat?

1. Bůh se píše s velkým B
2.Nikoho za názory nesoudím. Slova o jeho pomýlenosti byla vlastně jeho slova,
sám o sobě pochybuje, říká, že to dělá víceméně ze vzdoru a čím víc se mu
smějí, tak tím víc jde „proti všem“. To je myslím naprosto normální jednání
zakomplexovaného člověka

Funna

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

Funna > nechápu tě. Nejprve položíš otázku a pak všechny, kteří odpověděli jinak než se ti líbí, v diskuzi stíráš. Proč se tedy ptáš, když tě odpovědi nezajímají?

Funna

to není pravda, jen tvá odpověď – „je to jejich právo, co je na tom nesrozumitelného?“ je mimo mísu…sem se neptala na jejich práva, ale jestli ti to připadá v pořádku a proč…odpověď ,žen je to jejich právo je odpoveď člověka bez názoru…

Funna

nassin…žádné podmínky plnit nemusí, stačí když se dostaví osobně na konzulát v dané zemi…

Nassin

Funna
To je také jedna z podmínek.

Funna

a která je další??

Nassin

…věk.

Funna

no tak to je snad samozřejmé, ne?…ani u nás nemohou volit nezletilí…

Funna

emfej…nesrozu­mitelnost je na tvojí straně…já nerozporuju to, že mají právo, já se jen ptám, zda vám připadá v pořádku, že lidi, kteří žíjí v cizině a nikdy se do ČR nevrátí „kecají“ do života v této republice…stejně, jako kdybys ty měl právo volit prezidenta USA a žil celý život v Česku…

a mimo jiné, zákony se mění neustákle, teď ho mají, za pár roků ho mít nemusí

Ametyst

Zákony se mění bohužel v neprospěch domorodců a ve prospěch přistěhovalých etnických menšin. Proto mají v USA i v Británii tolik etnických starostů měst. Proto to tam tak vypadá.

Pepa25

Chápete princip občanství? Když je někdo občan, tak má prostě občanská práva ať je bílý nebo žlutý! A když má víc občanství, tak má tato právě ve všech zemích (ale zároveň samozřejmě také povinnost – daně atd.)

Funna

pepo…sorry, ale máš v tom trochu binec…povinnost žádné daně nemají, ani z výdělku, ani zdravotní…pokud pracují tam a pro místní firmy v česku neplatí nic…

Pepa25

🙂 Mně říkat, že mám v daních binec mě fakt pobavilo 😉

Ale vážně: pokud mají občanství, tak se na ně pořád vztahují české zákony – minimálně v té věci občanství. Například by mohli mít právo volit, aby mohli hlasovat proti těm, co třeba navrhnou, že kdokoliv vyjede do zahraničí na měsíc, rok, 10 let (je je jedno), tak automaticky pozbývá občanství. Nebo třeba lidé bez trvalého pobytu že mají dvojnásobné daně z nemovitostí.

Herjulfson

Pepa25 – pokud se nepletu, není to tak dávno co ČR neumožnovala mít dvojí občanství. Řekněme třeba Slovák pře 10 lety – pokud chtěl naše občasnství musel se toho svého vzdát. Tak v tom zase takový rozdíl nevidím – pokud vycestuješ na deset let tak ti občanství sebereme … a vlastně proč ne? Vždyť je to v podstatě demokratické – jestli chceš, tak tam prostě jeď a klidně tam buď třeba i déle než 10 let. Pak se vrať, ale už nebudeš náš a můžeš si zase požádat. Když jsme schopni tolerovat utečence, kteří na území Evropy pobívají nelegálně… prostě zase by to nějak dopadlo. A obecně – všichni mají plnou hubu práv a demokracie a pak vyhraje volby někdo kdo nám moc nevoní … a hle, najednou jsou plné ulice miliónů pilek, či jak se to jmenovalo. Tak nějak mám pocit, že se prostě úplně zapomnělo, že demokracie znamená, že dva idioti přehlasují jednoho Einsteina. Máme tedy dvě možnosti – podřítit se třeba i rozhodnutí „idiotů“, nebo to dělat tak, aby idioti nemohli rozhodvat … to už, ale bohužel nebude tak úplně demokracie. Chcemi-li tedy demokracii musíme respektovat, že ji budeme dělat i s idioty.

Funna

fajn…a co to má společného s tím, že zde žádné daně NEPLATÍ?…plantáš koše s baňama…
přeloženo pro čecháčky: jeden o koze a druhý o voze…