annas

Myš – kdy došlo k její domestikaci, šlechtění a využití v laboratořích?

Slovo myš (mush) v původním významu znamená krást… Byla myš vždy považovaná za vetřelce?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Historie domestikace myší však sahá mnohem dál. Z některých přímých i nepřímých důkazů můžeme usuzovat, že již v nejstarších lidských kulturách myši působily vážné škody. Tak např. v Egyptě v období Staré říše byl hlavní predátor myší, kočka domácí, považován za ztělesnění všech božských ctností a kolem roku 2800 př.n.l. prohlášen za božstvo. Z dochovaných lidských příbytků v Káhunu, datovaných do období 12. dynastie (1700 př.n.l.), je patrné, že myší chodby tehdy existovaly téměř v každé místnosti. Podobně jako v Egyptě, i v nejstarších židovských kulturách v Palestině byla myš považována za ďábla.

http://www.blok-kiky.estranky­.cz/clanky/mys-domaci.html
Doplňuji:
její využití k vědeckým účelům je mnohem mladšího data. Až roku 1664 je použil Robert Hooke při sledování vlastností kyslíku a zvýšeného tlaku vzduchu. Pro své anatomické studie myši použil mj. i William Harvey. Joseph Priestley v knize „Experimenty a pozorování“ (1775) popisuje svoje pokusy včetně návodu, jak myši chytat a chovat. O půl století nato jistý ženevský lékárník jménem Coladon křížil velké množství bílých a šedých myší a dospěl k štěpným poměrům, které v souladu se zákony formuloval o 36 let později Gregor Mendel.

Další odpovědi
tom004

Myslím si,že myš se „domestikovala“ sama,jakmile člověk začal kolem sebe nechávat odpadky.A o la­boratorních,jsem,ne­vím kde,četl,že se pro lab. účely chovají od začátku 20.století.Sku­tečnost může být jiná.

Pecudka

Nevím jak dřív, ale já se jich štítím pořád.