Jrkuft

Mýdlo = desinfekce? je nutný anticovid?

Všude do nás cpou že prevence je mytí rukou.Mýdlo zničí viry a není potřeba desinfekce.

Je mi jasný že líh a silno procentní alkohol bude fungovat nejlíp ale nepomohl by i nějaký mýdlový roztok na desinfekci věcí?

Na ruce to viry zničí proč by nemělo jinde?

Odpovědi
Kepler

Tvoje domněnka je správná. Klasické mýdlo má alkalickou reakci a to je to, co viry zabíjí. Jen si nejsem jistý, jestli je stejně účinný jako min. 60% alkohol. Měl by se ale použít co nejkoncentrovanější roztok z nastrouhané­ho mýdla.

tywole

Etanol a další alkoholy používané v desinfekčních prostředcích jsou schopné narušit buněčnou membránu bakterie. Vlivem alkoholu pak dojde v buňce k denaturaci bílkovin, což je proces probíhající třeba i při vaření vajíček, a tím je bakterie zneškodněna. Je zajímavé, že nejsilnější je desinfekční účinek alkoholu při zhruba 65% koncentraci. S vyšší koncentrací pak slábne. Samostatnou kapitolou je kontraindikace alkoholu a antibiotik, ale na to se neptáš. Mýdlo patří mezi takzvané amfifilní látky, které mají současné lipofilní i hydrofilní vlastnosti. Mýdlo tedy obsahuje molekuly dvojí povahy. Hydrofilní molekuly přitahuje voda, ale odpuzují je tuky a proteiny a u lipofilních molekul je tomu přesně naopak. Když nalijete olivový olej do vody, olej se s vodou nesmíchá. Pokud ale do této směsi přidáte mýdlo, olej se rozptýlí. Lipofilní molekuly přitáhnou tuk a ty hydrofilní ho zase táhnou k vodě. Z mého pohledu je prostě za současné situace určitě vhodnější používat desinfekci.

Edison

Ono není mýdlo jako mýdlo. Navíc tuky používané v mýdle nepůsoběj asi dost rychle. Takže je rozdíl mýt si ruce, jak to děláme – cca 10 s a matlat se v mýdle 2 min. Čili… ono to pomáhá, ale není to ideální.