hapiky

My Češi nejsme příliš pobožní, jsme ale velmoc na adventní písně, které se zpívají při mariánských mších tzv. rorátech?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, kolik lidí na roráty chodí, a zda si uvvědomují jejich význam,

Ale máte pravdu, že "původ Staročeských rorátních zpěvů sahá až do doby vlády Karla IV., který spolu s Arnoštem z Pardubic založili tradici celoročního sloužení ranních votivních mší k P. Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, jež svého vrcholu dosáhla v 16. století. Tuto tradici vytváření hudebního doprovodu mariánských votivních mší vidíme u Benešovských rorát (Benešov u Prahy).

Benešovské roráty jsou barokní skladba obvykle zpívaná lidmi během adventní mše za doprovodu varhan a orchestru. Původ této skladby je z přelomu 17. a 18. století ve Španělsku. Jezuité z Valencie si sebou na Svatou Horu u Příbrami přinesli svou mariánskou poutní píseň, jejíž melodie utkvěla v paměti návštěvníků z Benešova. Ti ji později dotvořili a doplnili českým textem. Původně tyto roráty zpíval pouze sbor za doprovodu varhan, ke konci 19. století se přidaly smyčce, pak orchestr a nakonec i lid v kostele. Poslední změny textu provedl v roce 1923 Vladimír Hornof. Hudbu v 60. letech minulého století upravil Alfons Šoun."

atd. více v odkazu. – autor PhDr. Pavel KOPEČEK, Ph.D., který v závěru textu píše

„Adventní votivní mše k Panně Marii tvoří duchovní bohatství našeho národa a bylo by dobré jej rozvíjet. Liturgicky je možné řešení, ale spíše vnímám otázku praktickou, tj. příprava zpěváků a věřících pro dialogický zpěv českého chorálu a duchovní písně, jakožto i délku těchto zpěvů a tím i celé bohoslužby. Další obtíž je styl života, protože se nedomnívám, že by lidé vstávali ráno ve 4.00 hod a hodinu v kostele zpívali roráty a pak šli do zaměstnání. Poslední důvod a obtíž – snad nejdůležitější, je teologie rorátních mší, které vznikly na základě jiných pastoračních a duchovních potřeb a pro jiné liturgické paradigma, proto by bylo vhodné toto téma hudebně i liturgicky "nově pojmout“ a začlenit do současné liturgie a hudební praxe."

https://www.far­nosttelnice.cz/in­page/pozvanka-vanocni-vyzdoba-kostela/