Rokio

Můžu zavolat státní policii na učitele, který se dopouští násilí na dětech?

Na základce můj učitel informatiky veřejně před celou třídou vykonával fyzické tresty. Někdy ho žákovi uložil, i když se nedopustil ničeho tak hrozného, ale byl to méně závažný prohřešek.

Ta škola, kam jsem chodil, byla divná. Jiná učitelka například nezabránila středně vážné šikaně a nic se jí nestalo. Dále dva žáci do ní neúmyslně strčili, když se prali a ona každého z nich nakopla do zadnice, i když v místnosti bylo asi 30 žáků (byla to tělocvična).

Nejlepší odpověď
Filip84

Zavolat státní policii nemůžeš, protože „státní policii“ jsme měli naposledy za Protektorátu Čechy a Morava.

Jinak zavolat na Policii České republiky, pokud k tomu nepoužiješ linku pro tísňová volání (158, 911, 112), můžeš třeba i proto, protože je pátek a bolí Tě noha. Akorát oni si s Tebou nemusí o tom povídat, ale zavolat jim můžeš, zavolat na jakýkoli státní orgán můžeš kdykoli, je to Tvé právo, protože to není zakázáno.

Jakékoli fysické napadení kohokoli bez jeho souhlasu (tzv. souhlas poškozeného) vykazuje znaky přestupku, či trestného činu, podle následků. Podle stupně typové společenské škodlivosti pak může jít o přestupek nebo o tzv. jiné jednání, které není trestné, to je už ale na posouzení správních orgánů, případně soudů ve správním soudnictví, které o tom budou rokovat.

Takže ano, oznámit podezření, že je pácháno protiprávní jednání, jež může být trestné, můžeš i na linku tisňového volání policie a policie je povinna konat (zásada officiality), a k Tvé žádosti Ti doručit vyrozumění o učiněných opatřeních.

Zdroj: http://www.1-prapor-sos.wz.cz/sos/pol­.html

Další odpovědi
rrihamirek1

Muzes zavolat pri jakemkoli podezreni na protipravni jednani. Policie je povinna prosetrit kazde oznameni, prinejmensim poslanim hlidky.

Drap

Pokud chceš nahlásit protiprávní jednání, je to dokonce tvoje povinnost.