Zvědavý

Můžu využívat statusu studenta do 26 let včetně, nebo o něj přijdu v den 26. narozenin?

Díky.
Doplněno: Ano, pro účel prezenčního studia. Pak se to tedy může prodloužit?

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si aktuální informaci z roku 2021. Záleží v které oblasti.

https://www.kam­pomaturite.cz/kam­pomaturite/sta­tus-studenta-2021-do-kdy-jste-studenty-po-ma
--

"Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za středoškolské a vysokoškolské studenty – jako za nezaopatřené děti – do dovršení 26 let věku. To je základní limit: stát přestává platit pojistné za studenta dnem 26. narozenin
Kdyby student dovršil 26 let věku třeba 1. 5., má tímto jedním dnem registrace v kategorii státních pojištěnců vyřešený ve zdravotním pojištění ještě celý měsíc květen.

Jestliže student pokračuje ve studiu i po dovršení 26 let věku, pak – až na dále uvedenou výjimku doktorandů – si už musí platit pojistné sám jako osoba bez zdanitelných příjmů, pokud není současně zaměstnancem ani osobou samostatně výdělečně činnou (a nepatří mezi státní pojištěnce z jiného důvodu, třeba jako poživatel invalidního důchodu). at.

https://www.vzp­.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/kdy-neplati-za-studenta-pojistne-stat

--
Jízdné
Kdo má nárok na75% slevy v dopravě?
"!Žáci a studenti od 18 do 26 let (do dne, který předchází dni 26. narozenin), kteří jsou na základní škole nebo se „soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, vysoké škole v denní nebo prezenční formě studia v ČR nebo studiem, které je svým obsahem a rozsahem postaveno na roveň studia na těchto školách, nebo mají obdobné postavení v zahraničí“

https://www.i­sic.cz/slevy/sta­tem-narizene-slevy-v-doprave-pro-zaky-a-studenty/

Další odpovědi
Pepa25

Záleží pro účely čeho: pokud vezmu zdravotní pojištění placené státem a daňové odpočty, tak obojí je formulováno „do dovršení věku 26 let“ (obě s výjimkou prezenční formy studia).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.