relux

Muzu verejne prozradit obchodni tajemstvi, pokud ohrozuje vice lidskych zivotu?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Váš dotaz směřuje do oblasti tzv. whistleblowingu (můžete si ten pojem vyhledat na internetu). Prozrazení tajemství (obchodního, služebního atd.) bude patrně vašim zaměstnavatelem trestáno, ale obecně může být veřejný zájem silnější než ochrana tajemství. Navíc řada firem má už formalizované procedury pro podobná interní hlášení.
Doporučovaný postup:

  1. interní konzultace, abyste si ověřil, že máte správní infromace, není to individuální selhání atd.
  2. podnět na specializovaný kontrolní orgán uvnitř organizace (úsek kontroly, interní audit, vedení), třeba i anonymní
  3. podnět externí kontrole (ČOI …), pokud by to mělo mít intenzity trestného činu tak teoreticky i na policii
  4. pouze pokud by výše uvedené nešlo nebo nemělo efekt „zveřejnění“ např. přes média

Další odpovědi
Kelt

Nejezte potraviny, jsou vypěstovány s použitím pesticidů, zalévány otrávenou vodou a v salámech je minimum masa. To je pravda, ví to všichni, ale nikde se s tím nic nedělá. To je veřejné tajemství. Například Němci u nás nenakupují potraviny.

Edison

Nevím, jak zveřejnění takové skutečnosti tebou může někoho zachránit. Od toho jsou tu příslušné úřady. Zveřejnění se nepovažuje za oznámení úřadům, takže pozor na to. Nemluvě o tom, že by se mohlo jednat o několik tr. činů. Od takové oranizace způsobující takové ohrožení, až po neoznámení trestného činu Tebou. Pozor, zveřejněním bys jen doložil, že jsi o tom prokazatelně věděl a neoznámil jsi to orgánům.

ivzez

Obchodní tajemství nikoho a nic neohrožuje.
Ohrožovat může osoba, stroj, nějaká látka, …

Víte-li o nějakém ohrožení, obraťte se na příslušné
instituce (úřady) nebo na policii.

Obchodní tajemství nezveřejňujte.

Kazatel

Pokud je „obchodním tajemstvím“ například porušení technologických předpisů (v betonu je málo cementu), pak je to případ především pro státní orgány činné v příslušném řízení. Vynesení tohoto faktu na veřejnost bys musel odvracet bezprostřední újmu (nepijte to, je v tom methanol).

ivzez

@Kelt → Němci sice o nekvalitních potravinách vědí,
ale to jim nebrání je u nás kupovat (minimálně některé).

Edison

Kelte, jenž to nemusí nutně vést k ohrožení životů. Takže pozor na to. Ono to nejspíš ani neporušuje žádné normy. A dokonce o tom i kupující vědí. Takže jsi nezvolil moc dobrý příklad.