Honza N.

Můžu vapovat ve dvanácti?

Zdravím chtěl bych se zeptat jestli můžu vapovat ve dvanácti, protože můj kamarád vapuje a jestli to je v poho

Nejlepší odpověď
annas

Proč se ptáte lidí na internetu? Vědí to vaši rodiče, kteří jsou za vás zodpovědní? Není vám 18 roků, nějak moc spěcháte, abyste si rychle zničil své zdraví?

„Zakazuje se prodávat nebo podávat tabákové výrobky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety osobě mladší 18 let, a dále prodávat kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let.“

https://www.jih­lava.cz/infor­mace-k-prodeji-elektronickych-cigaret/d-517523

Je vidět, že sám si nepřipouštíte zdravotní rizika. Jakékolikoli cigtaretě se vyhýbejte, máte času dost, pokud se rozhodnete v dospělosti kouřit.

Problém je v tom, že elektronické cigarety mají na zdraví také negativní vliv, i když zřejmě menší než „klasické“ cigarety. U některých náplní není uvedeno složení a nikdo tedy netuší, co vlastně obsahují.

Děti si přitom vůbec neuvědomují možná zdravotní rizika vapování. Odborníci varují i před tím, že držení elektronické cigarety v ruce v dětech fixuje návyky, které později mohou vést k závislosti.

„E- cigarety obsahující nikotin vyvolávají stejnou závislost jako tzv. normální cigarety, jsou tedy vysokým rizikem pro adolescenty, u kterých se zpočátku jedná o módní záležitost s tím, že předpokládají, že nejsou nebezpečné. To ale také není zcela pravda vzhledem k tomu, že u e-cigaret není znám a ani se na nich neuvádí přesný obsah všech příměsí, takže jejich dopad na zdraví se nedá přesně odhadnout.,“ vysvětluje Jana Vyskočilová, plicní lékařka u EUC Kliniky Plzeň.

Zdroj: https://ona.id­nes.cz/deti-e-cigarety-zdravi-vapovani-skolaci-fc7-/deti.aspx?c=A170514­_215302_deti_haa

Další odpovědi
Drap

Ne, ani ti nesmí takové zařízení nikdo prodat.

marci1

Ne. Kdybys vapoval už nyní, jedná se podle našich zákonů o trestný čin, za který jsou odpovědní nejen Tví rodiče, ale zejména ten, kdo by Ti vapování umožnil, a takový člověk by mohl být volán k zodpovědnosti a potrestán, policie tyto záležitosti bedlivě sleduje. Pozor, od 15 let už neseš část odpovědnosti i Ty.
2. Jedná se o činnost, která škodí zdraví. Nezletilí jsou před takovou činností chráněni zákonem, zatímco zletilým už je dáno k úvaze, zda si hodlají sami ničit své zdraví. Přece jenom v 18 letech má mít člověk víc rozumu než ve 12 letech, ale vždy to tak není.
3. Vapování stojí nějaké finance a v Tvém věku ještě nemůžeš vydělávat.
Podrobným rozborem bychom asi našli ještě další důvody, zkus o tom uvažovat ale i Ty sám.

https://www.a­lik.cz/p/koure­ni

Edison

Náplně e-cigaret mohou, ale také nemusejí obsahovat nikotin. Leč to nesouvisí s otázkou. Veškere kouření tabákových produktů a jejich napodobenín výlučně od 18 let.

Měli by toto znát rodiče a člověk ve 12 letech by mohl mít pojem o tom, že existuje něco jako zdraví a zákony.