ahold

Můžu v závěti obejít dceru a vše odkázat dospělým vnukům?

Doplňuji:
Je případně nějaká cesta jak zamezit tomu, aby se dcera zmocnila dědictví a vše sebrala dětem.Bohužel je to u ní pravidlem. Proto hledám cestu...........

Nejlepší odpověď
tom004

Vydědit potomka může zůstavitel, jestliže potomek:

  1. v rozporu s dobrými mravy neposkytlzůsta­viteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
  2. o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
  4. trvale vede nezřízený život

Zdroj: http://www.ku­dlanka.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=3883&I­temid=55

Další odpovědi
anonym

Ano, můžete. Dcera sice může takovou závěť napadnout, ale musela by dokázat, že jste ji vydědila neodůvodněně.
Doplňuji:
Ano. Jde její nárok obejít s tím, že konkrétně do závěti uvedete z jakého důvodu ji z dědictví vylučujete. Potom by musela prokazovat, že vyloučení v tomto smyslu se nezakládá na pravdě. Je málo pravděpodobné, že by dosáhla pozitivního výsledku. Dobrý akvokát si s tím poradí.

www

Listinou o vydědění to lze, více zde:

Zdroj: www.bezplatna­pravniporadna­.cz/online-zdarma/ruzne/zneni-vynatky-definice/2066-jak-vydedit-dite-potomka-syna-dceru-manzela-manzelku-duvody-vydedeni.html

Drap

Dcera je dědic ze zákona. Obejít ji lze pouze v případě že byla dříve vyděděna či se její chování neslučuje s dobrými mravy.

Mapel

Přímé dědice nelze vydědit nějakým prohlášením. Musíte podat žádost k soudu o vydědění. Přímé dědice nemůžete nijak obejít. Pouze rozsudkem soudu.

Bičiště

Vydědění se děje formou závěti nebo samostatnou vydědovací listinou. Ne rozsudkem soudu. Důvody k vydědění jsou dány zákonem – vyjmenovává je tom004. Pokud dcera vydědění napadne u soudu,tak výsledek jistý není,soudy vydědění moc nepodporují.Záleží jak to bude formulováno v závěti nebo vyděďovací listině, včetně konkrétního popisu toho, jak dcera ty zákonné „vyděďovací“ body naplnila. Mělo by to být podrobně popsáno a nějak dokladováno. Pak je ale lepší sepsat závět nebo vyděďovací listinu notářsky a ne svépomocí.