Avatar uživatele
Bronzový

Můžu ukončit podnikání aniž bych prodala aspoň většinu zboží?

Mám menší obchod s textilem, a protože to bohužel nefunguje podle představ, plánuji ukončit podnikání. Teď se mi naskytla příležitost nastoupit do nové práce a tak nestihnu ve slevách prodat zboží před ukončením podnikání. Mohu ho beztrestně doprodat za pakatel např. po sobotách a nedělích i po ukončení živnosti a po ukončení všeho s tím související?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud ho budeš prodávat bez živnosti, tak je to nedovolené podnikání. Můžeš však nastoupit do zaměstnání a živnost si přževést jako vedlejší zaměstnání. Potom můžež bez problémů prodávat a nakupovat i o sootách a nedělích.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Můžeš ukončit podnikání, provést zdanění a zbytek zboží rozprodat potom se ztrátou. V případě, že bys dosáhla tímto prodejem zdanitelného zisku, musíš znovu příjem zdanit. Klidně se Ti může stát, že i přes tuto Tvou snahu Ti nějaké zboží zůstane. Potom budeš potřebovat vyhotovit likvidační protokol, že zboží (uvést jeho identifikaci, počet a nákupní cenu) bylo neprodejné a z toho důvodu došlo k jeho fyzické likvidaci. Nejlépe vykoupením sběrnou druhotného odpadu nebo odevzdáním na sběrném dvoře. Na obojí bys dostala doklad, který bys k zápisu přiložila.


Avatar uživatele
Zlatý

Živnost ukončovat nemusíš. Jakmile nastoupíš do zaměstnání stává se automaticky tvé podnikání jako vedlejší. Úpravu záloh na pojistném za sociální a zdravotní pojištění si domluvíš na příslušných pobočkách. To všechno vypíšeš až v daňovém přiznání a příslušných přehledech.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Oba pánové se mýlí, nejspíš proto, že ještě žádnou firmu nelikvidovali. Pokud zůstanou po skončení neprodané zásoby, tak samozřejmě nebudeš kvůli nim ještě pokračovat v podnikání na vedlejšák a odvádět zálohy na OSSZ a ZP.
Není to nedovolené podnikání. Zde jde o likvidaci zboží, které bylo již z podnikání odepsáno. Postupuješ stejně, jako bys na blešáku prodávala opotřebené oblečení nebo vybevení bytu. Na to po Tobě také nikdo nebude chtít živnostenské oprávnění. V případě, že bys dosáhla zdanitelného základu, tak příjem jako "nahodilý" a tím pádem jednporázový zdaníš. Nebude to ale už činnost uváděná v živnostenském oprávnění, protože ta má být "průběžná".
Pokud budeš potřebovat další informace, napiš mi do interní pošty. Byla bych to nechala tak, protože máš uzavřený profil a nedá se Ti napsat. Tady se ale jedná o řadu dezinformací, které nemají oporu v zákonech.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.