anetadela1

Můžu ukončit podnikání aniž bych prodala aspoň většinu zboží?

Mám menší obchod s textilem, a protože to bohužel nefunguje podle představ, plánuji ukončit podnikání. Teď se mi naskytla příležitost nastoupit do nové práce a tak nestihnu ve slevách prodat zboží před ukončením podnikání. Mohu ho beztrestně doprodat za pakatel např. po sobotách a nedělích i po ukončení živnosti a po ukončení všeho s tím související?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud ho budeš prodávat bez živnosti, tak je to nedovolené podnikání. Můžeš však nastoupit do zaměstnání a živnost si přževést jako vedlejší zaměstnání. Potom můžež bez problémů prodávat a nakupovat i o sootách a nedělích.

Další odpovědi
anonym

Můžeš ukončit podnikání, provést zdanění a zbytek zboží rozprodat potom se ztrátou. V případě, že bys dosáhla tímto prodejem zdanitelného zisku, musíš znovu příjem zdanit. Klidně se Ti může stát, že i přes tuto Tvou snahu Ti nějaké zboží zůstane. Potom budeš potřebovat vyhotovit likvidační protokol, že zboží (uvést jeho identifikaci, počet a nákupní cenu) bylo neprodejné a z toho důvodu došlo k jeho fyzické likvidaci. Nejlépe vykoupením sběrnou druhotného odpadu nebo odevzdáním na sběrném dvoře. Na obojí bys dostala doklad, který bys k zápisu přiložila.

mosoj

Živnost ukončovat nemusíš. Jakmile nastoupíš do zaměstnání stává se automaticky tvé podnikání jako vedlejší. Úpravu záloh na pojistném za sociální a zdravotní pojištění si domluvíš na příslušných pobočkách. To všechno vypíšeš až v daňovém přiznání a příslušných přehledech.

anonym

Oba pánové se mýlí, nejspíš proto, že ještě žádnou firmu nelikvidovali. Pokud zůstanou po skončení neprodané zásoby, tak samozřejmě nebudeš kvůli nim ještě pokračovat v podnikání na vedlejšák a odvádět zálohy na OSSZ a ZP.
Není to nedovolené podnikání. Zde jde o likvidaci zboží, které bylo již z podnikání odepsáno. Postupuješ stejně, jako bys na blešáku prodávala opotřebené oblečení nebo vybevení bytu. Na to po Tobě také nikdo nebude chtít živnostenské oprávnění. V případě, že bys dosáhla zdanitelného základu, tak příjem jako „nahodilý“ a tím pádem jednporázový zdaníš. Nebude to ale už činnost uváděná v živnostenském oprávnění, protože ta má být „průběžná“.
Pokud budeš potřebovat další informace, napiš mi do interní pošty. Byla bych to nechala tak, protože máš uzavřený profil a nedá se Ti napsat. Tady se ale jedná o řadu dezinformací, které nemají oporu v zákonech.