zjentek

Můžu studiem farmacie získat i jinej titul než magistr?

Lékárny a magistry.

Nejlepší odpověď
annas

"Doktor farmacie (ve zkratce PharmDr. před jménem, z lat. pharmaciae doctor) je akademický titul, který je v současnosti vysokými školami udělován v oblasti farmacie.

Podmínkou k jeho obdržení je již získaný titul magistr (ve zkratce Mgr.) a složení rigorózní zkoušky ze zvoleného vědního oboru, jejíž součástí je i obhájení rigorózní práce.

Dnes se tak jedná o fakultativní zkoušku zpravidla spojenou s poplatky – nikoli o další formální studium, resp. kvalifikaci Úroveň dosažené kvalifikace je 7 v ISCED (master's degree, stejná jako Mgr.), přičemž někdy též bývá PharmDr. označován, tak jako ostatní tituly získané tímto řízením, jako tzv. malý doktorát, protože se nejedná o výsledek doktorského studia (doktor – Ph.D., 8 v ISCED, doctor's degree), ale stále o magisterskou úroveň vysokoškolského vzdělání, přičemž případné doktorské studium, resp. tzv. velký doktorát, je dosahován dalším, většinou čtyřletým, studiem v doktorském studijním programu.

V současnosti PharmDr. může v Česku udílet:

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Farmaceutická fakulta Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Lze jej získat po vykonání státní rigorózní zkoušky z vědního oboru, který je na fakultě předmětem státní závěrečné zkoušky, státní doktorské zkoušky nebo oborem habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem, součástí rigorózní zkoušky je tedy též zmíněná obhajoba rigorózní práce.

Udělování Po roce 1990 byly novým vysokoškolským zákonem z roku 1990 tzv. (fakultativní) malé doktoráty zrušeny, resp. tedy PharmDr. udělován nebyl.

Od přijetí nového vysokoškolského zákona v roce 1998, titul „doktor farmacie“ (PharmDr. byl znovu udělován, a to po dodatečné a zpoplatněné rigorózní zkoušce – jeho udělení tak nepředchází žádné další formální studium.

Tento stav, kdy se uděluje jak PharmDr. (doktor farmacie), tak Mgr. (magistr), přičemž oba označují de facto stejnou kvalifikaci (magisterskou úroveň, 7 v ISCED, master's degree), však bývá předmětem kritiky."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Doktor_far­macie

Obor farmacie je studium magisterské.
https://www.faf­.cuni.cz/Prih­laseni/Bakalar­ske-a-magisterske-studium/

Další odpovědi
da ny

Na farmaceutických fakultách jsou i některé 3 – 4 leté bakalářské obory (Bc.).
Studium farmacie je prezenční, 5leté studium (bez Bc. státní závěrečné zkoušky).
Podobně tak medicína a práva.
Po SZZ na farmacii, získá absolvent titul Mgr. Na většině VŠ, jindy Ing.).
Pokud pokračuje v dalším, doktorském studiu, může získat Ph.D. (stejně tak na mnoha VŠ fakultách českých universit, napříč různými obory).
viz." https://www.faf­.cuni.cz/
http://www.vy­sokeskoly.cz/cla­nek/porovnani-oboru-farmacie-2013

aliendrone

Určitě! Pokud si to nepletu, tak NEJDŘÍV získáš titul „bakalář“ (Bc). ;) :)