Akzeret

Můžu si udělat státnice z jazyka už na střední?

Nedávno jsme byli u známých a jejich syn říkal, že už na střední škole (gymnázium) si jeho spolužáci dělali státnice z jazyka. Je to možné? Myslela jsem, že státnice se dělají na konci VŠ?
Jsem teď také na gymplu a docela by mě to lákalo. Vím, že státnice moc nejsou, ale aspoň něco ;)

Jinak na netu jsem hledala, ale moc z toho moudrá nejsem ;)

Nejlepší odpověď
annas

Existují totiž některé střední školy, která mají v názvu uvedené např. základní umělecká škola (gymnázium) a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky. Takže na této škole lze složit státní zkoušku přímo. Jinak si projděte odkaz, najděte si v místě bydliště jazykovou školu a zjistěte si možnosti.

Vyhláška MŠ uvádí:

:Státní jazykové zkoušky mohou pořádat pouze instituce zařazené do rejstříku škol a školských zařízení. Jedná se o tzv. jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Státní jazykové zkoušky se konají dvakrát ročně, v podzimním nebo v jarním termínu, u angličtiny většinou v obou termínech, a termín konání zkoušky je vždy jednotný a platný pro celou Českou republiku"

Státní jazykové zkoušky mohou skládat všichni uchazeči, kteří mají znalosti jazyka stanovené Společným evropským referenčním rámcem pro jazyky (SERRJ).

Uchazeč si může pro testování svých znalostí vybrat státní jazykovou zkoušku základní (úroveň B2), státní jazykovou zkoušku všeobecnou (úroveň C1) nebo státní jazykovou zkoušku speciální (úroveň C2) – pro obor překladatelský nebo pro obor tlumočnický.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_jazykov%C3%A9_zk­ou%C5%A1ky

Další odpovědi
Drap

Státnice jazyka si můžeš udělat i na ZŠ, pokud ho bravurně ovládáš.

Mapel

Věk není omezen. Je kladen důraz na znalosti.