penny1995

Můžu si při zřizování živnosti (IČO) stanovit mnou vlastněný a pronajímaný byt jako moje sídlo podnikání?

Dobrý den,
jsem fyzická osoba a chci si teď zařídit volnou živnost / IČO pro vývoj webu, programování, apod.
Vlastním byt, kde mám trvalý pobyt, avšak na dané adrese nebydlím a daný byt pronajímám více lidem.
Brání mi něco v tom stanovit si danou adresu bytu jako moje sídlo při vyplňování formuláře (Jednotný registrační formulář pro FO) pro získání živnostenského oprávnění?

Děkuji moc za odpověď.

Nejlepší odpověď
ivzez

Teoreticky ano, ale vůči osobám, jimž byt pronajímáte, mi to nepřijde fér.
I když např. na svém webu uvedete, že jde pouze o poštovní adresu,
může se stát, že Vás tam bude někdo hledat kvůli Vašemu podnikání.

I z hlediska Vašeho podnikání je lepší mít jako sídlo podnikání adresu,
na níž Vás bude někdo znát a kde budete ev. k zastižení.

Jestli jste někdy viděl Černé ovce nebo Občanské judo, kde se mluvilo o nedůvěryhodných firmách, které
v místě sídla nikdo nezná, je Vám jasné, že by to ani Vašemu podnikání na důvěryhodnosti nepřidalo.

Další odpovědi
Emefej

Ano. Svůj byt si jako sídlo podnikání stanovit můžeš.

Jakub Tlapal

Ano, ale já bych to být tebou nedělal 🙂 . Taky jsem to tak chtěl mít, abych nemusel platit za kancelář, protože stejně dělám z domu, ale účetní mě upozornila, že to není dobrý nápad. Když nepotřebuješ kancelář, tak si zařiď virtuální sídlo firmy a budeš mít po problému 🙂 .