Rokio

Můžu se veřejně chovat podle kultury, ve které žiji?

U nás je křesťanství hlavní víra? Můžu tedy se modlit ve veřejné škole, chodit s křížkem po městě, nebo třeba mluvit s někým o křesťanství?

Nebo se můžu chovat podle jiných zvyků České republiky?

poznámka: Předpokládejme, že jsou v souladu se zákonem.

Odpovědi
ivzez

S modlením ve veřejné škole bys měl narazit.
Do veřejné školy nepatří propagace náboženství
(to platí i pro politiku a další reklamu/propagaci)
ani náboženské projevy, modlení.

Mně by tam vadila ještě jedna věc:
Vztah s Bohem považuji za velice intimní, jeho projev
(např. rozhovor s Bohem/modlitba) si podle mne zaslouží
klid a vhodný prostor, jímž určitě není „veřejnost“.

Mluvit o křesťanství můžeš s každým, kdo o takový
rozhovor bude mít zájem. Neměl bys ale nikomu nic
vnucovat a opět pozor na místo (viz výše škola).

led

Chovať sa v zmysle zákonov a zvyklostí štátu, v ktorom žijeme, je snáď prirodzené pre každého.
Propagovať svoju vieru je vhodné len tam, kde je to prijateľné v zmysle spločenských vzťahov. Napríklad v (kresťanskom) kostole nebudete prejavovať svoje židovské zmýšľanie a podobne zas v synagóge kresťanskú vieru, to by nebolo vhodné. Na českú krojovanú národnú zábavu ,ako český vlastenec určite neprídete v bavorských kraťasoch.

Kelt

Mnoho lidí nosí křížek, mají v autě růženec. Svědkové Jehovovi mluví s lidmi, proč bys nemohl to dělat taky. Musíš ale počítat s tím, že příslušný posluchač nebude sdílný a řekne ti svůj názor, případně se projeví fyzicky.