zjentek

Můžu se otrávit z hroznovýho vína ošetřenýho chemickým postřikem?

Příklad: sním takový hroznový víno a otrávím se.

Nejlepší odpověď
yuko

Hroznove vino je zdrave a jako kazde jine ovoce je treba ho umyt. Pokud snite chemicky osetrene hroznove vino a predem ho neoplachnete, urcite Vas neotravi.
Ale muzete mit nasledky a to Vas pak teprve otravi 🙂

Další odpovědi
dr.luha

Otrávíš se postupně, ne okamžitě. Jsem u zdroje a každodenním pozorováním jsem zjistil, že se postřiky opakují od jara prakticky každý týden, až do sklizně. Traktor s postřikovačem má charakteristický zvuk, takže už ani nemusím používat bystré oko. Po sklizni se hrnou hrozny šnekem přímo do lisu, takže si můžeš dát i deci vína na „zdraví“.

dubraro

Hroznové víno se dříve ošetřovalo proti plísním modrou skalicí – síranem měďnatým. Ten je jedovatý. Nicméně se a) již nepoužívá, b) je dobře rozpustný ve vodě, takže se omytím hroznů dostatečně odstraní.