kristyna73

Můžu se dostat na VŠ s oborem historie, aniž bych maturovala z předmětu dějepis?

Chtěla bych se přihlásit na Filozofickou fakultu obor Historie (historické vědy) a archeologie, v podmínkách pro přijetí se píše: Bez přijímacích zkoušek, pokud za poslední 3 uzavřené roky studia na SŠ studijní průměr činil nejvýše 1,9 a zároveň průměr z profilového předmětu činí nejvýše 1,5… Co se myslí profilovým předmětem? Dějepis? Nebo i literatura? Musí být profilový předmět v maturitní zkoušce? Nebo stačí z vysvědčení po úspěšném složení maturity? Jsem na odborné škole a maturovat z dějepisu nemůžu. Třemi uzavřenými roky se myslí 1.-3. ročník?

Nejlepší odpověď
annas

Zda se dostanete, na obor, nikdo neví. Spíš, zda se můžete hlásit. Obecně se uvádí jako pdomínka pro přijetí na VŠ maturitní zkouška a složení přijímacích zkoušek.Proto se musíte k přijímacím zkouškám doučit dějepis v rámci osnov gymnázia.

Profilové předměty se vybírají k maturitě jako povinné, jsou na různých školách rozdílné, určují charakter střední školy. Nejvíce profilových předmětů je na gymnáziu, mezi maturitní profilové předměty zde patří i dějepis. Je to dané tím, že gymnázium připravuje pro různé typy VŠ. Navíc se přijímací zkoušky na VŠ dělají v rozsahu učiva gymnázia.

Neuvedla jste, na kterou SOŠ chodíte. Např.na OA jsou profilovými předměty čeština (ta je na všech školách), účetnictví, ekonomika a druhý cizí jazyk (jiný než u společné části maturity). Rozhodnutí stanovit profiilový předmět záleží na rozhodnutí vedení školy, které musí být v souladu s vyhláškou ministerstva.

Jistě – body získáváte prospěch 1. – 3. ročník střední školy. Profilový předmět se vybírá až k maturitě. Zřejmě však VŠ považuje středoškolský dějhepis (a známku z něj)něj ) za profilující na oboru historie Takže byste zřejmě nezískala body navíc, protože na některých SOš e učí dějepis jen 2 roky. Takže nevím.

Nejlepší bude, když se obrátíte přímo na studijní oddělení příslušné fakulty

Další odpovědi
arygnoc

pán graham bell bol fyzik a vynálezca.
vynašiel prístroj na komunikáciu na diaľku, ktorý bol nazvaný TELEFÓN.

teda s tým svojim telefónom prestaňte hrať hry, robiť selfie, sťahovať hudbu a pozerať filmy a využite jeho pôvodnú funkciu – zatelefonujte na dotyčnú fakultu, najlepšie na dekanát, a opýtajte sa.

hm?

:-Q