Sameotazky

Můžu přestat být Židem?

Pokud se narodím jako Žid, ale jsem nevěřící, jsem stále Židem? Pokud se narodím židovským rodičům v Česku, jsem Čech nebo Žid? Co mám v občance? Má někdo kdekoli na světě v občance židovskou národnost?
Pokud jsou Židé Izraelci, jak můžou být zároveň Židy, pokud se nehlásí k víře?

Nejlepší odpověď
dubraro

Židovství je víra i národnost

Naštěstí v češtině se to dá snadno rozlišit. Žid s velkým Ž znamená příslušník národa, bez ohledu na víru. Žid s malým ž znamená vyznavače judaismu. Tedy, pokud ses narodil jako Žid, tak jím zůstaneš až do smrti, protože to je dané geneticky. Nicméně pokud ses narodil v Česku, budeš českým občanem.

Další odpovědi
Kazatel

Židovství je víra i národnost

V anketě jsou vlastně jiné možnosti, než na co se ptáš.

Přečti si https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Judaismus a budeš mít jasněji.

zjentek

Židovství je víra i národnost

Pokud začneš tolerovat a uznávat i jiné národnosti než Židy (ano, Židé jsou národnost), tak už prakticky nejsi Židem.
Pravidla genderu platí pro všechny, ale někteří jsou si rovnější (z pohledu Žida jistě platí jen pro plebs) 🤷‍♂️

Filip84

Je to jen víra

Pleteš hrušky s jabkama.

Judaismus je náboženství, a to kmenové náboženství. Chceš-li tedy být judaistou, musíš být, zároveň, Israelitou, eo ipso, konvertovat k judaismu znamená přijmout israelitskou národnost.

Národnost je věcí osobní volby, v žádných dokumentech státu se národnost neuvádí, ve sčítacím formuláři je její vyplnění nepovinné (když bylo povinné, uváděl jsem jako svou národnost antarktickou: na blbou otázku blbá odpověď), proto poněkud nemůže být zapsán v evidenci obyvatel, eo ipso, ani v občanském průkazu. K čemu? Já mám právo nyní říci, že se prohlašuju za osobu bez národnosti, za hodinu, že se hlásím k somálské národnosti, a za další hodinu, že se hlásím k národnosti křovácké. To se to bude pořád přepisovat?

Jsi-li věřící judaista, a nebyla-li Tvá matka halachickou Israelitkou, musíš konvertovat k judaismu se vším, co k tomu patří, tj. obřízkou, naučením se hebrejštině etc. Stát Israel uznává konversi orthodoxní, ultra orthodoxní a karaitskou, sám sobě vyber, no a pokud jí dokončíš, tak si automaticky můžeš požádat o pas a státní občanství Státu Israel, třeba, co kdyby. Ať už jsi halachický judaista po matce, nebo po konversi, národnost vnímáš skrze dogmatiku, takže se hlásíš k israelitské národnosti.

Nejsi-li věřící judaista, můžeš se hlásit k israelitské národnosti, ale stejně tak můžeš být bez národnosti, nebo se hlásit třeba k národnosti Chippewa. Tvé právo, nikomu do toho nic není.

led

Židovství je víra i národnost

Na mnoho otázek mít jenom jednu ze dvou nepřesných možností?
Chýba možnosť: „jiná odpověď“
Kedže moja odpoveď nie je plne v zmysle predpísaných odpovedí berte ju len ako „jiná odpoveď“.
Uvedomte si, že pre správnu odpoveď potrebujete správne formulované otázky a správne formulované anketové odpovede.
Anketa nie je dobrá anketa, ak predpisuje len zavádzajúce odpovede a nedá možnosť iného vyjadrenia.

Je rozdiel vo význame slova, ak napíšete „Žid“ a „žid“

PS.
Ako pozerám, stále máte možnosť vašu anketu opraviť pridaním „jiná odpověď“ a ak vás iné odpovede nezaujímajú môžete na ne nereagovať.

Uvedomte si, že táto stránka slúži všetkým, nielen ješitným samostredným užívateľom.

Kazatel

Samé otázky a někomu se zdá málo odpovědí.

led

Na mnoho otázek mít jenom jednu ze dvou nepřesných možností?
Chybí možnost: jiná odpověď

Sameotazky

To není povinné hlasovat v anketě. Ptám se jen na tyto dvě. Máš li jinou, můžeš ji napsat I bez ankety.

led

ale nemôžem napísať odpoveď do časti odpovedí bez použitia vami predpísanej formulácie.
Uvedomte si, že pre správnu odpoveď potrebujete správne formulované otázky a správne formulované anketové odpovede.
Anketa nie je dobrá anketa, ak predpisuje zavádzajúce odpovede.
Ako pozerám, stále máte možnosť vašu anketu opraviť pridaním „jiná odpověď“ a ak vás iné odpovede nezaujímajú môžte na ne nereagovať.
Uvedomte si, že táto stránka slúži všetkým, nielen ješitným samostredným užívateľom.

Sameotazky

Vždyť tady píšeš úplně jinou odpověď neustále anketa neankanketa. Zrovna na ni reaguju, tak jaký nejde?