Beer4Real

Můžu požádat lékaře o celkový screening?

Chtel bych kompletni vysetreni meho tela. Vsechno jako CT hlavy, testy jater, sono bricha atd.
Vim ze tohle provadi soukrome kliniky za nehorazne sumy, ale muzu pozadat lekare o neco podobneho i ja?
Jde mi o to, ze odjizdim na dlouho pryc a musim si byt jist ze jsem fyzicky naprosto v poradku i kdyz ted ten pocit vubec nemam.

Nejlepší odpověď
marci1

Odpověď VZP : "Jednorázové komplexní vyšetření zdravotního stavu NENÍ předmětem úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Některá zdravotnická zařízení taková vyšetření nabízejí jako nadstandard v rámci různých svých programů individuální péče, ovšem klient si je platí sám. Komplexní vyšetření na jednom místě ve vybraný čas může být jistě výhodné pro velmi vytížené lidi, jinak ale stačí nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky a screeningová vyšetření zaměřená na odhalení nejčastějších onkologických onemocnění – a máte přehled o svém zdravotním stavu zcela bezplatně.

Na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře máte nárok 1× za dva roky, na gynekologickou preventivní prohlídku 1× ročně a na prohlídku u zubního lékaře 2× ročně. Na včasný záchyt rakoviny střev a konečníku, rakoviny prsu a rakoviny děložního hrdla jsou zaměřeny screeningové programy; v padesáti letech se už na vás vztahují všechny tři.

Celkový zdravotní stav včetně hrozících civilizačních chorob signalizují hlavně výsledky preventivní prohlídky u praktického lékaře. Ta zahrnuje mj. kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientačního vyšetření zraku a sluchu. Do prohlídky vždy patří i vyšetření moči diagnostickým papírkem. Její povinnou součástí je zhodnocení onkologických rizik, vyšetření kůže, případně vyšetření per rectum. U mužů má lékař při zvýšeném riziku provést klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů. Součástí preventivní prohlídky také je kontrola a zhodnocení výsledků dalších předepsaných vyšetření (resp. jejich zajištění, pokud nebyla ve stanovených termínech provedena). Jedná se o laboratorní vyšetření koncentrace celkového plazmatického cholesterolu, HDL a LDL cholesterolu a triacylglycerolů (při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost a pak ve 30, 40, 50 a 60 letech), laboratorní vyšetření glykémie (opět při první všeobecné preventivní prohlídce a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech) a EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech).

Váš registrující praktický lékař nebo gynekolog vám také provede stanovená screeningová vyšetření (resp. vás na ně odešle s příslušnou žádankou do akreditovaného centra). Screening nádorů tlustého střeva a konečníku vám udělá testem na skryté krvácení do stolice (ve věku 50–55 let 1× ročně, od 55 let 1× za 2 roky) nebo se ve věku nad 55 let můžete rozhodnout pro screeningovou kolonoskopii, a pak máte na 10 dalších let klid. Screening nádorů prsu, tedy mamografické vyšetření má absolvovat každá žena od 45 let 1× za 2 roky. Screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla, který provede gynekolog, se má dělat každoročně.

Preventivní prohlídky i uvedená screeningová vyšetření plně hradí pojišťovny a pacient za ně neplatí ani regulační poplatek.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP
http://www.vzp­.cz/otazky-a-odpovedi/zdra­votnictvi-a-zdravotni-pece/427/komplexni-vysetreni

Další odpovědi
gecco

Požádat můžeš…
😉
Ale lékař není povinen ti takové vyšetření ´napsat´, pokud pro ně nemáš zdravotní indikaci.

anonym

Tak i tak si budeš muset stoupnout do fronty.
Doplňuji:
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/253091-lidem-zacnou-chodit-pozvanky-na-screeningove-vysetreni-od-ledna/