liborekw

Můžu používat otcovo auto, který zemřel, ale auto i zákonné pojištění jsou stále psané na něho?

Původní neotázka
můžu používat auto otce,který umřel.Auto i zákonné pojištění je psáno na otce

Nejlepší odpověď
cukrar

Samozřemě, že za běžných podmínek můžete vozidlo používat.Žádny předpis to nezakazuje. Pokud je ale více možných dědiců, musíte se dohodnout. Vozidlo má platné pojištění, přesto by bylo vhodnější, abyste vozidlo pojistil na sebe.

Smlouvyzdarm,
.....novou smlouvu může uzavřít jen nový vlastník…

S touto větou nelze souhlasit, je to špatně. Smlouvu může uzavřít kdokoliv, nemá to nic společného s vlastnictvím.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Obecně se dá říct, že ano. Vozidlo tedy užívat smíte, a to zejména v případě kdy jsou dědicové ve shodě, nebo je dědic jen jeden. Pokud bude dědiců více a na vozidlo si budou brousit zuby všichni, bude lépe vozidlo neužívat. Ale to asi nebude Váš případ. Nemusíte se bát ani případného karambolu, protože zákonné pojištění smrtí zůstavitele nekončí. Má to, ale několik „ale“...... Samozřejmě není vhodné jezdit s takovým vozem do zahraničí (nikdo přesně neví jaké předpisy kde platí). A hlavně je nutné zjistit, kdy končí pojištění (vždy po dvanácti měsících od prolongace). Pokud už skončilo tak máte po ježdění, protože smlouva prostě skončí (automaticky se neprodlouží) a novou smlouvu může uzavřít jen nový vlastník. Dědic se sice stane vlastníkem vozidla zpětně ke dni smrti zůstavitele, ale k tomu dojde až pro projednání dědictví. Do té doby má prostě smůlu.

cynique

Přesně toto jsem zažil vloni.
Auto se dalo přepsat až po ukončení dědického řízení. Vůči užívání auta nikdo nic nenamítal (ptal jsem se policii).
Pojišťovna nechala doběhnout (cca 7 měsíců) starou pojistku s tím, že ke konci období dodám úmrtní list. Toto řešení také vzniklo po konzultaci s pojišťovnou, a byl to jejich návrh – „abychom to nekomplikovali“.

Klaproth

Nejsem právník, ale řekl bych, že až do uzavření dědického řízení bys ho používat neměl.

Gestas

Otcův kamarád s takovým autem jezdil schválně, užíval si, že nemusel platit pokuty z radarů s kamerou.