Rommart

Můžu použít užší pneu na osobním vozidle, než je uvedeno ve velkém TP?

Zdravím všechny, lze bez obav z postihu namontovat na vozidlo osobní užší pneu než je uvedeno v TP? Ve velkém TP mám uveden rozměr 195/65 R15 a alternativa pro zimní pneu 205/65 R16, jenže já bych chtěl užší třeba 185 nebo 175. Ale známý mi tvrdil že můžu přijít o OTP. Což bych nerad. Mám zkušenost že užší jsou na zimu lepší než širší. Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Hlada

Vozidlo s jinými pneumatikami je nezpůsobilé k provozu. V případě nehody by pojišťovna odmítla plnění. NIc takového nezkoušej! Je potřeba zkontrolovat, jestli jsou všechny přípustné rozměry skutečně zapsány v TP. Mně osobně se stalo, že tam rozměr běžných užších chyběl. Nebyl problém si je na inspetkotátu nechat dopsat.

Další odpovědi
Arne1

Neriskoval bych. Při běžné kontrole na to asi nepřijdou, leda by tě z nějakého důvodu poslali ze silnice rovnou na technickou kontrolu.

Ale představ si, že se dostaneš do nehody. V tom okamžiku se bude zkoumat stav obou vozidel, pneumatiky budou kontrolované v první řadě – nejen na vzorek, ale také i na to zda jsou správné. Pokud se zjistí něco špatného, bude pojišťovna krátit plnění.

mosoj

To s tou zimou je ptákovina. Užší pneumatiky mohou mít vliv na spotřebu a to pozitivně.

Jiří Bohumil

Na vozidle mohou být namontovány pouze pneumatiky, které jsou uvedeny ve velkém TP.
V případě kontroly policií a zjištění tohoto rozporu, mohou uložit pokutu a odebrat doklady od vozidla, pro jeho technickou nezpůsobilost.
V případě nehody může i pojišťovna snížit plnění, rovněž z tohoto důvodu.
Jinak na zimu (myšleno sníh a náledí) jsou, logicky, spíše vhodnější širší pneumatiky (větší styčná plocha brání zapadání ve sněhu a na kluzkém povrchu je lepší adhese).
Užší jsou pak vhodnější spíše v létě, kdy jsou adhesní podmínky lepší a pak částečně mohou snížit spotřebu.
Ale rozdíly, v obou případech, nejsou nijak extrémní.
Podstatnější rozdíly, zejména pro zimu, jsou ve vhodném vzorku, jeho hloubce a materiálu pryže pneumatiky.
Přepsání na jiné pneumatiky a případně i jiné disky, je možné pouze v případě, že jsou pro daný typ vozidla schválené výrobcem vozidla.

Kepler

Užší pneu na zimu mají dobré opodstatnění, byly doporučovány i na mém autě. Z praxe taky můžu potvrdit, že jsou lepší. Na spotřebu vliv nemají, rozhodující je styčná plocha. Při stejném huštění je i ta plocha stejná, jen je užší, ale delší. Rozhodující je právě huštění.