Avatar uživatele
Rommart

Můžu použít užší pneu na osobním vozidle, než je uvedeno ve velkém TP?

Zdravím všechny, lze bez obav z postihu namontovat na vozidlo osobní užší pneu než je uvedeno v TP? Ve velkém TP mám uveden rozměr 195/65 R15 a alternativa pro zimní pneu 205/65 R16, jenže já bych chtěl užší třeba 185 nebo 175. Ale známý mi tvrdil že můžu přijít o OTP. Což bych nerad. Mám zkušenost že užší jsou na zimu lepší než širší. Díky za odpovědi.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2329 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Vozidlo s jinými pneumatikami je nezpůsobilé k provozu. V případě nehody by pojišťovna odmítla plnění. NIc takového nezkoušej! Je potřeba zkontrolovat, jestli jsou všechny přípustné rozměry skutečně zapsány v TP. Mně osobně se stalo, že tam rozměr běžných užších chyběl. Nebyl problém si je na inspetkotátu nechat dopsat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

Neriskoval bych. Při běžné kontrole na to asi nepřijdou, leda by tě z nějakého důvodu poslali ze silnice rovnou na technickou kontrolu.

Ale představ si, že se dostaneš do nehody. V tom okamžiku se bude zkoumat stav obou vozidel, pneumatiky budou kontrolované v první řadě – nejen na vzorek, ale také i na to zda jsou správné. Pokud se zjistí něco špatného, bude pojišťovna krátit plnění.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

To s tou zimou je ptákovina. Užší pneumatiky mohou mít vliv na spotřebu a to pozitivně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Na vozidle mohou být namontovány pouze pneumatiky, které jsou uvedeny ve velkém TP.
V případě kontroly policií a zjištění tohoto rozporu, mohou uložit pokutu a odebrat doklady od vozidla, pro jeho technickou nezpůsobilost.
V případě nehody může i pojišťovna snížit plnění, rovněž z tohoto důvodu.
Jinak na zimu (myšleno sníh a náledí) jsou, logicky, spíše vhodnější širší pneumatiky (větší styčná plocha brání zapadání ve sněhu a na kluzkém povrchu je lepší adhese).
Užší jsou pak vhodnější spíše v létě, kdy jsou adhesní podmínky lepší a pak částečně mohou snížit spotřebu.
Ale rozdíly, v obou případech, nejsou nijak extrémní.
Podstatnější rozdíly, zejména pro zimu, jsou ve vhodném vzorku, jeho hloubce a materiálu pryže pneumatiky.
Přepsání na jiné pneumatiky a případně i jiné disky, je možné pouze v případě, že jsou pro daný typ vozidla schválené výrobcem vozidla.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Užší pneu na zimu mají dobré opodstatnění, byly doporučovány i na mém autě. Z praxe taky můžu potvrdit, že jsou lepší. Na spotřebu vliv nemají, rozhodující je styčná plocha. Při stejném huštění je i ta plocha stejná, jen je užší, ale delší. Rozhodující je právě huštění.

před 2329 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek