zjentek

Můžu použít plynovou pistoli už v momentě, kdy mi cikán v OV Sadu B. Němcové položí ruku na rameno a sykne „dyk more“?

Já bych v rámci bezpečnosti a zachování zdraví střílel na xicht raději už v tento moment. Můžu? Všichni víme (většinou místní), že po „hej more“, nebo „dyk kamo“, už je pozdě!
Můžu v tomto případě tedy čistě z logiky situace rovnou pálit? Nebo se musím zarazit či zastavit nebo odpovědět, či nedejbože usmát? Hej more nebo dyk kamo v Sadu Božky v Přívoze znamená v ostravskym překladu – vezmu si nějaký materiální věci, takže jaký jsou tam možnosti, který mi utekly? Napadlo někoho něco, co mě ještě nenapadlo?
A druhá, související otázka zní:
Je plynová pistole zároveň i poplašná, a pokud má nástavec na světlice, tak i signální? Protože pokud jo, tak bych to po příjezdu PČR vysvětloval tvrzením, že jsem v situaci ohrožení dělal poplach nebo že jsem dával signály a nebylo v mým úmyslu použít plyn jako nějaký esesák. Koneckonců, kajenský pepř mně jako plyn moc nepřijde, takže jak je to v tomhle ohledu? Není zákon k nositelům „plynovek“ trošku nespravedlivý? Sice budu ten poplach a signály dávat směrem přímo do xichtu, ale v tuhle chvíli už každýmu rozumnýmu soudci MUSÍ být jasný, že dělat poplach do vzduchu, tak jsem vzápětí bez plynovky a v horší, ale velmi pravděpodobný situaci, bych výstřel do xichtu schytal já.
Máte tady někdo nějaký realizace, já tomu fakt moc nerozumím a přitom mně to v tý situaci přijde všechno tak jednoduchý, jasný a primitivní…
Předem upřímné díky za ujasnění scénáře situace, kdy od vaší zdravý a rozbitý tváře vás dělí skutečně pouhé sekundy, bo „hej more!“

Nejlepší odpověď
dr.luha

Pokud jseš bílej rasista, tak se musíš nechat kulturně obohatit, a teprve pak si můžeš jít stěžovat.

Další odpovědi
Klaproth

Jsi xenofob a rasista. On se tě jenom chce zeptat na cestu do knihovny nebo do divadla a ty hned pistoli…

Smlouvyzdarm

Tahle otázka je v podstatě o nutné obraně, která se tu v posledních dnech párkrát probírala. Ve své podstatě pokud byste prokázal, že bezprostřendě hrozil útok na zájem chráněný trestním zákonem… čili, že po slovech hej more přechází fyzický útok, tak byste se nohl bránit v rámci této nutné obrany. V ten moment by mohla být obrana zjevně nepřiměřená, ale nikoliv zcela zjevně nepřiměřená – ta už by byla trestná (§ 29 TZ). Nebudu probírat jak by se v tom šťourali znalci než by z nich vypadl nějaký závěr zda byla obrna přiměřená, nepřiměřená, zjevně nepřiměřená nebo ta trestná čili zcela zjevně nepřiměřená. Určitě by hrála roli i skutečnost, že máte metrpadesát a krom šachů jste nikdy nesportoval, nebo že jste mistrem světa třeba v boxu. Co se týká té zbraně, tak trochu vidím problém v tom, že i plynovka z bezprostřední blízkosti jistě může hodně ublížit obzvláště jestli má výmetný otvor v ose hlavně. V případě velkého průšvihu by se určitě dělala rekonstrukce a při té by mohlo vyjít najevo, že se nejednalo o varovný výstřel. Další otázkou je jakou legendou by obě strany skutek opatřily a čemu by případný soud uvěřil. Mnohem jasnější by bylo kdyby se slovy hej more přišel i nějaký úder nebo povalení na zem apod. Je zřejmé, že pokud by se něco takového stalo vrtali by se v tom „odborníci“ i dlohé týdny než by byl znám jejich závěr, a proto asi nemůžete čekat, že by Vám tady dal někdo jasnou odpověď.